Menü Bezárás

8 dolog, ami a 80-as éveket a legnagyobb évtizeddé varázsolta nekünk

Ha te is ebben az évtizedben nőttél fel, tudhatod, milyen dicsőséges idő volt élni. A fiatalabb generáció tagjai még csak nem is sejtik mennyi mindenről maradtak le! A popkultúra igazi fénykora rengeteg remek zenével, és jó filmmel koronázta meg a gyerekkorunkat! Emlékezzünk csak vissza ezekre az időkre, és nézzük meg azt a 8 dolgot, amelyek a 80-as éveket a legnagyobb évtizeddé tették. Bár hazánkban szigorú szabályok voltak, azért az nyugati világból csak be folyt néhány dolog a határon, és nem maradtunk ki minden jóból.

1. A filmek

A 80-as évek a filmek igazi aranykor volt, nem véletlenül kerülnek még ma is elő a korszak legnagyobb filmjei, igazán meghatározták nemcsak sok ember gyermekkorát, hanem a filmes kultúrát is. Lehet ezzel vitatkozni, de az tény, hogy ez az időszak adta nekünk minden idők legnagyobb filmjeit trilógiáit, és megszületett a kasszasiker fogalma is. A Csillagok háborúja 1977-es megjelenése után feladhatta a leckét a jövő filmjeinek, de a lendület és a rajongás a 80-as években az Empire Strikes Back és a Return of the Jedi című filmekkel teljesedett csak ki igazán.Nevezhetnénk ezt a „Spielberg-korszaknak” is, hiszen olyan klasszikusok vannak, mint az ET Goonies és a monumentális Indiana Jones-filmek. De ennek a korszaknak köszönhetjük a Szellemirtókat, a Beverly Hills-i zsarut, a Krokodil Dundeet, és a Top Gun-t is.

2.A zene

Gyerekkorunkból nem hiányozhattak a zenék sem! A 80-as évek sok új változatosságot hoztak számunkra a zenét illetően, valamint néhány vadonatúj műfajt. Addig minden jóformán rock alapú volt. A hetvenes években a heavy metal egyre hangsúlyosabbá vált, és a popzene mindig is a keverékben volt, de a 80-as évek hoztak nekünk néhány új kategóriát és variációt, amelyeket korábban nem hallottunk. Lehetetlen néhány bekezdésben körbejárni ezt a gigantikus témát, de ha a 80-as évekre gondolunk, Michael Jacksonra gondolunk, aki uralkodott mindenen. Madonnára és a U2-re gondolunk, és ez volt az a korszak, amikor megismerkedtünk egy ismeretlen művészeti formával, a Hip-Hop-pal – amivel egy másodpercben bővebben is foglalkozom. A 80-as években megjelent a Death Metal és a Metallica is. A 80-as években még mindig fellépett néhány klasszikus banda, mint például a Rolling Stones és a Queen, akik egy teljesen új rajongógenerációra találtak. A maitól eltérően az albumeladások jelentenek mindent, és itt keresték a valódi pénzt. Te emlékszel még az Első emelet, Zoltán Erika vagy éppen az R-GO nagy sikerű dalaira?

3. A kazetta

Ha dióhéjban szeretnéd összefoglalni a 80-as éveket, akkor ez lehet a kazetta. Nem létezett olyan, hogy MP3, Apple Music vagy Spotify. Ha zenét szerettél volna rögzíteni, szorgalmasan kellett ülni a magnó mellett, és várnia kell, hogy melyik dalt adják le, aztán ha egyszer jött valami jó, akkor indulhatott itt a felvétel. Ez volt a kétkazettás magnó korszaka is, ami azt jelentette, hogy lehetett szalagokat másolni és saját mixeket összeállítani. Ugye emlékeztek még ezekre, milyen jó kis szórakozás is volt?

4. A Walkman

Egy másik igazi legenda. A Walkman megváltoztatta a zenefogyasztásunk módját. Lehetővé tette, hogy útközben vigyük a zenét, és egyben stíluskifejezés is volt. Bár azéert ezt a legtöbben nem engedhettük meg magunknak. A Sony 1980-ban találta fel a Walkmant, de kellett jó pár év a hazai terjedéséhez. Amikor a Walkman megjelent, a Sony abban reménykedett, hogy havi 5000 darabot tudnak eladni. Az első 2 hónapban 50 ezret adtak el. Valódi világszenzáció volt.

5. Hip-Hop

A hip-hop megszületése az 1980-as évekre tehető, amikor is robbanászerűen el is kezdett terjedni. A 80-as években olyan legendákat kaptunk, mint a Grandmaster Flash, Rakim, LL Cool J, Run DMC, Nas, A Tribe Called Quest. Aztán a dolgok nyugat felé mozdultak, és elhozta nekünk a gengszterrap korai napjait, beleértve az N.W.A-t Dr. Dre-vel, az Ice Cube-ot és az Eazy E-t, valamint az Ice T-t és a Snoop Dogg-ot. Azért hazánkban ez csak kicsit később lett felkapott dolog, a 80-as években még nem ilyesmi muzsikákat hallgattunk….

6. A ruhák

Van-e még olyan évtized, amelyet annyira kigúnyolnak a divatért, mint a 80-as éveket? Ha a 80-as évekre gondolunk, sok fluoreszkáló rózsaszínt és zöldet idézhetünk fel lelki szemeink előtt. Lábmelegítők, hullámos haj, biciklis rövidnadrág, még a magazinok címlapjain is a legextrémebb öltözéketeket láthattuk, akkor is, ha a boltokban nem feltétlenül lehetett ezeket beszerezni, és inkább csak álmodoztunk ilyen szettekről. egyébként bármennyire is meglepő ezek a ruhák kezdenek néha-néha visszatérni.

7.A tévéműsorok

A 80-as években egy csomó klasszikus helyzetkomikum jelent meg, virágoztak a különböző tévéműsorok. Sok család kötelező jelleggel nézte ezeket. Ekkor még nem volt internet, és streaming szolgáltatások, nem azt néztünk és akkor, amikor akartunk, hanem ha egy kis szerencsénk, na meg tévénk volt, akkor azt, amit adtak, ha adtak valamit… Szomszédok, Ki mit tud?, Kérdez! felelek, Delta, Három kívánság, Szeszélyes évszakok, Ablak, Van benne valami vetélkedő, és még sorolhatnánk az emlékezetes műsorokat… Te melyikre emlékszel, mi volt a legnagyobb kedvenced?

8. Egymással foglalkoztunk

A 80-as években talán az volt a legjobb, hogy még egymással foglalkoztunk, nem pedig a mindig valamelyik zsebünkben megbújó okos telefonunkkal. Nem állandóan a Facebookon akartuk jól érezni magunkat, legalább is azt a látszatot kelteni, hanem valódi programokat csináltunk együtt, azokkal akik fontosak voltak nekünk. lehet, hogy nem volt ennyi ismerősünk, de az ismerőseinkre tényleg számítani lehetett, nem csak egy Facebook üzenetet írtunk egymásnak, hanem felkerestük őket, internet, mobiltelefon nélkül! Valódi játékokat játszottunk gyerekként, nem pedig a számítógép képernyője előtt ültünk a virtuális barátainkkal, hanem fogócskáztunk, bicikliztünk, jól éreztük magunkat.