Mindannyian szeretnénk, ha az élelmiszerboltokban és a szupermarketekben csak friss élelmiszereket látnánk, a valóság azonban egészen más. Lejárt szavatosságú élelmiszerek ülnek a frissek mellett a boltok polcain, és nem is olyan könnyű megkülönböztetni őket..
Úgy döntöttünk, hogy segítünk elkerülni az ételmérgezést és a lejárt élelmiszerek fogyasztásával járó egyéb szerencsétlenségeket.
Hal
A friss halnak soha nincs erős halszaga, csak enyhe jellegzetes aromája. A frissen fogott hal a kopoltyúiról is árulkodhat, amelyeknek pirosnak vagy rózsaszínűnek kell lenniük.
A fagyasztott halnak ugyanolyan illatúnak kell lennie, mint a friss halnak. Míg azonban a friss halat a legjobb két napon belül elfogyasztani, a fagyasztott hal a fagyasztóban akár három hónapig is tárolható.
Hús
Sajnos nem olyan könnyű megállapítani, hogy a hús friss-e vagy sem. Vásárláskor egyszerre több tényezőre kell figyelni: a színre, az illatra, sőt, még az érzéseire is, amikor megérinted a húst. A friss hús mindig szilárd, és ha megnyomod, és gyorsan visszanyeri eredeti alakját. Ha a mélyedés megmarad, a marha-, sertés- vagy baromfihús állott.
Tej
A tej frissességének fő kritériumai az illat, az íz és a szín. Bár az első két dolgot csak a tej megvásárlása után lehet ellenőrizni, a színét már a boltban is lehet látni. az üveges csomagolásoknak hála. A friss tej színe nem tiszta fehér, sárgás árnyalatai vannak.
Gabonafélék
A gabonaféléknek is megvan a maguk lejárati ideje. A kukorica-, búza-, rizs- és zabpelyhek akár öt hónapig is frissek maradnak, de csak akkor, ha hűtőben tárolják őket. Ha szobahőmérsékleten tartod, akkor csak egy hónapig maradnak frissek.
Padlizsán
Bár a gyümölcsök és zöldségek frissességét általában abból tudod megállapítani, hogy mennyire fonnyadtak, és hogy vannak-e puha foltjaik, a padlizsánnak van egy másik tulajdonsága is, amely alapján ellenőrizheted frissességét – a száruk. Ha a szár megbarnul és zöldről vörösesre változik a színe, ideje kidobni a padlizsánt.
Vaj
Bár a bontatlan vaj akár kilenc hónapig is eláll a fagyasztóban, vágj le belőle egy darabot, és nézd meg a színét, mielőtt használnád. Ha a vaj belseje ugyanolyan színű, mint a külseje, az azt jelenti, hogy a vaj friss és biztonságosan fogyasztható. Ha a vaj belseje világosabb, mint a külseje, ez azt jelenti, hogy oxidálódott, és már nem friss.
Datolyaszilva
Válassz sötét narancssárga / piros színű datolyaszilvát. A héjon lévő sötét foltok általában ártalmatlanok, kivéve, ha a mellette lévő hús beesett vagy megtört, ami a rothadás jele.
Ha nem szereted a fanyar ízt, akkor felhasználás előtt győződj meg arról, hogy a datolyaszilva érett. Az érett gyümölcs olyan puha, hogy a húsa akár át is törhet a héjon.
Osztriga
Az osztriga frissességét a színéről és az illatáról lehet megállapítani: általában vastag, fényes, barnás színű. A rossz osztrigák ezzel szemben száraznak és zavarosnak tűnnek, és erős halszaguk is van.
Kaviár
A kaviár frissességét legjobban úgy ellenőrizheted, ha megszagolod. A friss kaviárnak szinte nincs is szaga, míg a romlott kaviárnak erős halszaga van. Ha még mindig kétségeid vannak afelől, hogy a kaviár friss-e, próbálj meg vizet önteni rá: a friss kaviárnak az aljára kell süllyednie, míg a savanyú vagy lejárt szavatosságú kaviár a felszínre emelkedik.