Egy igazán megdöbbentő esetet tárt fel a jászvárosi újság, a helyi Szent Szpiridon Sürgősségi Kórház több forrása olyan helyzetet ír le, amelyet nehéz elképzelni: egy orvos az alkalmazottait és erőforrásait használja fel arra, hogy három éve palliatív ellátást nyújtson a szüleinek, és mindezt az adófizetők költségén.
A Szent Szpiridon Sürgősségi Kórház dermatológiájának főorvosa gyakorlatilag három éve a kórházba költöztette beteg édesapját, aki kórházi ellátást kap az adófizetők pénzén. Ez a szolgáltatás egy magánklinikán vagyonokba kerül, de a főorvos a kórház alkalmazottaival végezteti el az ápolást, ingyen.
Mivel a férfi ágyhoz van kötve, és nem képes ellátni magát, a kórház személyzete, ápolók és nővérek folyamatosan segítettek neki, többek között gyógyszereket is kapott az egészségügyi egység gyógyszertárából. A doktornő édesanyja is időnként befekszik a kórházba, leginkább télen.
Az újságírók telefonon is megkeresték az osztály vezetőjét, ám az tagadta a vádakat, de a “Ziarului de Iași” nyomozása nyomán a kórház vezetősége ellenőrizte a felvételi nyilvántartást: az orvos édesapja és édesanyja 2018 és 2019 óta “többszörös folyamatos kórházi kezeléssel” szerepel.
Kórházi források állítják, hogy az orvos édesapját, aki több éve ágyhoz van kötve, az elmúlt években állandóan a kórház bőrgyógyászati osztályán ápolták. Kezdetben néhány hetes vagy hónapos időtartamra vitték be, de az utóbbi időben szinte állandóan bent tartózkodott.
A kórház egészségügyi dolgozói folyamatosan figyelemmel kísérték a férfit, minden olyan ellátást biztosítottak számára, amelyet egy beteg általában egy palliatív osztályon kap: etetés, fürdetés, napi gondozás, gyógyszeres kezelés. Hasonló kórházi ellátás magánúton havonta több ezer lejbe kerülhet.
“Körülbelül három éve egyedül van egy kórteremben, mint beteg, néha kap felvételi lapot, néha nem. Régebben hazavitte, visszajött, most folyamatosan itt marad. A szükséges gyógyszerek fel vannak írva a kórlapra, és a kórházi gyógyszertárból szerzi be őket. Mindig kell vele lennie valakinek az ápolószemélyzetből, miközben egy nővérnek például 27-30 másik betegre kell vigyáznia, ahány beteget felvettek. A legnehezebb az éjszakai műszak, amikor csak egy nővérnek kell elvégeznie az ágazati munkáját és vele maradnia” – mondta egy kórházi alkalmazott a Ziarul de Iași-nak.
A kórházban már úgy tudják, hogy a doktornő édesanyját a napokban fogják befektetni, aki általában télen szokott bent tartózkodni. Az alkalmazottak szerint az orvosnő kijelentette, gondoztatni fogja a szüleit, senki nem állhat az útjába.
“Ők a szüleim, és senki sem tehet velem semmit” – idézték fel a doktornő szavait az alkalmazottak.
A lap által megkeresett Laura Gheucă-Solovăstru professzor asszony “túlzásnak” minősítette a kórházi forrásokból származó információkat, de megerősítette, hogy édesapját többször is felvették az osztályra, és elmondta, hogy más egészségügyi problémák mellett bőrgyógyászati problémával küzd, amely ápolást igényel.
Elmondása szerint édesapja hosszú tartózkodását a bőrgyógyászaton alapvetően az indokolja, hogy felfekvéstől szenved, amelyek olyan sebek, amik akkor jelennek meg a bőrön, amikor az emberek hosszú ideig ágyhoz van kötve.
“Nem tudom, ki tájékoztatta önt, de orvosi szempontból én vagyok a legrátermettebb. Ha a felfekvés nem bőrgyógyászati probléma, akkor minden betegemet el kellene bocsátanom. Apámat mind a bőrgyógyászati klinikára, mind az ATI-be és a kardiológiára felvették, többszörös társbetegséggel, többszörös stroke-kal, hemiparézissel, afáziával, katéteres, hegekkel küzdő beteg. Ha akarják, meghívom önöket, hogy nézzék meg őt, nézzék meg a szondáját, az elváltozásait, meggyőzné önöket?” – mondta az újságíróknak a professzor asszony.
A főorvosnő továbbá elmondta, hamisak azok az információk, miszerint az egész orvosi személyzet részt vesz az édesapja állandó gondozásában a többi beteg rovására, és tagadta, hogy édesanyját is felveszik az osztályra.
Hétfőn, október 31-én egy bizottságot állítanak fel az ügy kivizsgálására.