Pedig – mint a szindróma elnevezése is mutatja – életünkkel játszunk vele. Sajnos a sokszor végzetes kimenetellel járó hirtelen szívmegállásnak látszatra semmilyen jele nincs előre. Ám ha tudjuk, hogy mire kell figyelni – akkor már más a helyzet.
Hisz az esetek legalább felében előzetesen már tapasztaltak a betegek olyan tüneteket, amiből gondolni lehetett volna, hogy esetlegesen baj lehet.
Kutatók kimutatták, hogy a szívmegállásnak legalább az esetek felénél voltak előzetes tünetei, ezen belül 71 százalékban már nagyjából 1 hónappal az esemény előtt jelentkezett legalább egy tünet.
Fontos jelzés a
mellkasi fájdalom, – akár szúró jellegű, akár nyomó – és néhány lélegzetvételnél tovább tart, jobb ha az orvos is ellenőriz…
légszomj, – normál tevékenységnél ha légszomj kialakul, akkor az mindenképp szívre, vagy tüdőre visszavezethető problémát jelent nagy eséllyel – természetesen ott van még az is, hogy megeshet – idegrendszeri tünet, de ennek igazolása, vagy kizárása orvosi feladat. Ne akarjuk mi megmagyarázni magunknak.
teljesítményromlás, lényegében megmagyarázhatatlan módon valahogy nagyon nem úgy mennek a dolgok, mind addig.
remegés, – fáradság, remegés – addig nem fordult elő, nem árt megnézetni magunkat, hogy mi okozza. Általában gyengeséggel párosul
ájulás – az ájulás mindig olyan tünet, amit feltétlenül orvossal kell kivizsgáltatni, mert sok betegség előjele lehet.
Hogy mik a hajlamosító tényezők?
- magas vérnyomás,
- koleszterinproblémák,
- cukorbetegség,
- elhízás,
- dohányzás,
- és passzív életmód – vagyis mozgáshiány
- és fura módon, de a túlterheltség is kiváltója lehet – lásd: sportolók
A hirtelen szívhalálnál – lényegében mint derült égből villámcsapás – pillanat alatt életveszélyesállapot következik be.
Ilyenkor nagyon nagy százalékban ritmuszavar lép fel, vagy pedig a koszorús ereknél történik elváltozás. Elektromos zavar áll be a szívben – és ez megállásra készteti a szervet.
Ha a szív megáll, akkor létfontosságú szervekbe, mint pld. az agyba sem jut vér. Így segítség nélkül a halál sajnos lényegében néhány alatt bekövetkezik.
Magyarországon is végeztek ezzel kapcsolatban felmérést, és arra jutottak, hogy a betegek nagyon nagy százalékában sokáig várnak a segítségkéréssel.
Ha a mellkasban nyomó jellegű fájdalom lép fel, és az nem múlik el 5 percen belül, akkor azonnali orvosi segítséget kell kérnünk. Konkrétan mentőt kell hívni.
Ez azért is fontos, mert ha közben életet veszélyeztető állapot áll fenn, akkor a hozzátartozó a diszpécser segítségével meg tudja kezdeni az újraélesztést, s így nagyobb eséllyel tudják a kiérkező egységek megmenteni az életét.
Emellett rendkívül fontos a szűrővizsgálat.
Amennyiben furcsa, zavaró tüneteket tapasztalunk, és ezek nem javulnak, hanem rosszabbodnak –
feltétlenül forduljunk orvoshoz.
Lehetséges, hogy pusztán változtatni kell a gyógyszeradagon, de ehhez akkor is többféle vizsgálaton kell átmenni, hogy biztonsággal kimondják van-e komoly probléma, vagy a baj egyszerű gyógyszeres kezeléssel kordában tartható.