Valamennyien ámulva nézzük az űrben készült felvételeket a bolygónkról, amelyen élünk – a csodaszép árnyalatai, az életet szimbolizáló kék és zöld elkápráztat bennünket. Sokan álmodoznak arról, milyen lehetne ezt élőben odafentről megcsodálni, legalább egyszer az életben. Ron Garannek, a NASA űrhajósának megadatott ez a páratlan élmény, aminek hatására valósággal lesokkolt.
A férfi összesen 178 napot töltött a világűrben. Amikor viszont visszanézett a Földre, „kijózanító felismerés” érte a bolygóról, amelyen született… A férfi azt állítja, olyan perspektívát kaphatott a Földről, amelyet csak kevesek tapasztalhatnak meg. Az élmény hatására pedig rá kellett döbbennie, hogy mindannyian „hazugságban élünk”.
A 62 esztendős Ron Garan, jelenleg NASA-veterán, fényes pályafutása során nagyjából félévet töltött az űrben, és 2842 keringés során 71 mérföldet tett meg. Nemrégiben a Big Think nevű műsorban beszélt arról, hogy milyen mély hatást gyakoroltak rá a világűrben való navigálás élményei.
Elárulta, odafentről minden másképp látszik, mint ahogyan mi idelent gondoljuk. Úgy véli, az emberiség hatalmasat tévedett, gyakorlatilag mindent elrontott, mert fölösleges dolgokba fektetünk energiát ahelyett, hogy azt tennénk, amit sürgősen kellene.
„Amikor kinéztem a Nemzetközi Űrállomás ablakán, láttam a villámok paparazzi-szerű villanásait, láttam a sarki fények táncoló függönyeit, amelyek olyan közelinek tűntek, mintha kinyújthatnánk és megérinthetnénk őket. És láttam a bolygónk légkörének hihetetlenül vékonyságát. Abban a pillanatban kijózanítóan döbbentem rá, hogy ez a papírvékony réteg tart életben minden élőlényt a Földön. Láttam egy irizáló bioszférát, ami hemzseg az élettől. Nem láttam a gazdaságot, a pénzt, a tőzsdét. De mivel az ember alkotta rendszereink mindent, beleértve bolygónk létfenntartó rendszereit és a globális gazdaság teljes egészét kezelik, az űrből nézve nyilvánvaló, hogy hazugságban élünk” – fogalmazott az űrhajós.
A hazugság fogalmát tovább mélyítve Ron így folytatta: „Az űrből nézve nyilvánvaló, hogy hazugságban élünk. A gazdaság-társadalom-bolygó gondolkodásról át kell térnünk a bolygó- társadalom-gazdaság gondolkodásra. Akkor fogjuk folytatni az evolúciós folyamatot”.
Az emberiségnek akkor van jövője a NASA-veterán szerint, ha átformálja a prioritásokat, míg van rá lehetősége.