Menü Bezárás

Ray Kurzweil jövőkutató szerint, ilyen lesz az életünk 2030-ban – Hajmeresztő dolgokat jósolt

Körülbelül két évtizeddel ezelőtt Ray Kurzweilnek sikerült megjósolnia számos olyan technológiai változást, ami azóta valóra vált. Az informatikus ezúttal egy új jóslattal állt elő, aminek szerinte 2030-ig be kellene következnie.

Ray Kurzweil informatikus és jövőkutató szerint az emberiség hamarosan eléri a halhatatlanságot, a mesterséges intelligencia pedig a technológiai szingularitást. A jó hír az, hogy ha ezek a jóslatok igaznak bizonyulnak, csak hét évet kell várnunk, mire beteljesülnek.

Kurzweil lenyűgöző múltra tekint vissza a technológia fejlődésének előrejelzésében: 1990-ben helyesen megjövendölte, hogy egy számítógép 2000-ig legyőzi a sakkvilágbajnokot, a számítógépek és okostelefonok fejlődését, a vezeték nélküli technológiára való átállást és az internet robbanásszerű elterjedését világszerte.

2010-ben megvizsgálta saját, 20 évvel korábbi jövendöléseit, hogy megállapítsa, hogy teljesített. Azt mondta az 1990-ben tett összesen 147 jóslatából 115 bizonyult „teljesen helyesnek”, több részben megvalósult, és csak 3 esetben volt teljes tévedés, amit előre jelzett.

Természetesen voltak már tévedései, például azt is megjövendölte, hogy 2009-ig bevezetjük az önvezető autók használatát. Bár a halhatatlanságra vonatkozó mostani állításai meglehetősen merészek és valószínűleg tévesek, talán mégsem kell teljes mértékben elvetnünk azokat.

Kurzweil számos más, hasonlóan merész jóslata is megvalósult már, ráadásul nagyjából az általa jelzett időben.

„2029-et jelöltem meg dátumként, amikorra egy mesterséges intelligencia átmegy a Turing-teszten, és ezáltal eléri az emberi intelligencia szintjét. 2045-öt tűztem ki a „szingularitás” dátumának, amikor is az általunk létrehozott intelligenciával egyesülve milliárdszorosára fogjuk megsokszorozni az intelligenciánkat” – mondta Kurzweil 2017-ben.

Az informatikus a halhatatlanságot is megjósolta

Ami a halhatatlanságot illeti, Kurzweil úgy véli, hogy 2030-ra képesek leszünk „minden évben több mint egy évvel meghosszabbítani a várható élettartamunkat”, és körülbelül 15 éven belül nanobotok lesznek a véráramunkban, hibajavításokat végeznek a szervezetünkben, és összekapcsolják az agyunkat a számítástechnikai felhővel. Amikor pedig ezt elérjük, képesek leszünk videókat küldeni egymásnak közvetlenül az agyunkból, de biztonsági másolatot is készíthetünk az emlékeinkről.

Kurzweil szerint a szingularitás nem olyasmi, amitől félnünk kellene, hiszen ez javítani fogja az emberiséget, és végső soron „Istenhez hasonlóvá teszi az embert”.

„Viccesebbek leszünk. Jobban ki fogjuk tudni fejezni a szeretetünket. Ha tízezer számítógéphez akarok hozzáférni két másodpercre, megtehetem majd vezeték nélkül, és a számítási teljesítmény tízezerszeresére nő a felhőben. Ez fog történni a neocortexünkkel” – mondta 2015-ben.

Nanobotokat már használtak arra, hogy gyógyszereket szállítsanak közvetlenül az agydaganatokba, de a következő néhány évben nem történt jelentős előrelépés. Ezért nehéz elképzelni, hogy juthatunk el a Kurzweil által megjósolt szintre mindössze 7 éven belül.

Bár igaz, hogy az agy-számítógép interfészek is kétségkívül sokat fejlődtek, a paralizált betegek például elméjük segítségével képesek megfogalmazni mondandójukat egy számítógépen, sőt, már majmoknak is sikerült a gondolataikkal irányítaniuk számítógépet, és így kipróbálni a Pong nevű videójátékot.

De még így is messze vagyunk a Kurzweil által megjósolt jövőtől, és csak az idő a megmondhatója, mennyi az igazság az előrejelzéseiben.