Azt hisszük, jól ismerjük a testünket, pedig újra és újra derülnek ki róla olyan információk, amelyeket rendkívül nehéz elhinni.
Íme 40 meglepő, de igaz állítás lelkünk szentélyéről!
- Az ujjaink olyan érzékenyek, hogy ha a Föld méretével megegyező nagyságúak lennének, akkor is meg tudnánk állapítani a különbséget egy autó és egy ház között.
- A testünkben futó erek együttesen olyan hosszúak, hogy két és félszer tudnánk velük körbetekerni a Földet.
- Nem csak a sas szeme éles, hanem a miénk is: ha a Föld egy ház lenne, és gyújtanának benne egy gyertyát, 48 km-es távolságból is észrevennénk.
- Azok a bizonyos idegsejtek kb. 400 km/h-s sebességgel száguldoznak az agyunkban – gyorsabban, mint egy Forma 1-es versenyautó.
- Bár nem tudjuk elképzelni, hogy nézhet ez ki, de állítólag igaz: amikor elpirulsz, a gyomorfalad is pironkodik.
- Az emberi agy képes akár 1000 szót is elolvasni egy perc alatt.
- Amikor szerelmesek vagyunk, az agyunk pontosan ugyanazt a neurotranszmitterekből és hormonokból álló “koktélt” készíti el, mint ami az amfetamin hatása alatt önti el a testünket. Ilyenkor felgyorsul a szívverésünk, izgatottak leszünk, és alig tudunk aludni. Ismerős érzés, ugye?
- Egy felnőtt embert 7 oktillió (7,000,000,000,000,000,000,000,000,000) atom alkot. Összehasonlításképp: “pusztán” 300 billió (300,000,000,000) csillag van a galaxisban.
- Akár hiszitek, akár nem, jó esélyekkel menekülhetünk meg egy feldühödött oroszlán elől, ugyanis mi, emberek vagyunk a legjobb hosszútávfutók az egész világon. Gyorsabban sprintelünk, mint bármely négylábú állat!
- Egy ember összes haja együttesen olyan erős, hogy akár 12 tonnát is elbír.
- Testünk 30 perc alatt annyi hőt termel, amely képes felmelegíteni fél gallon vizet.
- Kb. annyi szőr van a testünkön, mint a csimpánzoknak – és bár ez elsőre rosszul hangzik, az megnyugtathat mindenkit, hogy a többségük láthatatlan, és nincs is rájuk különösebben szükségünk.
- Azok az atomok, amelyek az emberi testet alkotják, ugyanazok, min amelyek a 13,7 billió éve keletkezett úgynevezett “Nagy bummot”. A “Nagy bumm”, angolul The Big Bang, vagyis az ősrobbanás a kozmológiában egy olyan tudományos elmélet, amely szerint a világegyetem egy rendkívül sűrű, forró állapotból fejlődött ki.
- A csontjaink pontosan olyan erősek, mint a gránit – egy matchbox méretű csont akár kilenc tonna súlyt is elbír.
- Ha az emberi agy egy számítógép lenne, akkor 38 ezer trillió művelet elvégzésére lenne képes egy perc alatt. A világ legokosabb számítógépe, BlueGene ennek mindössze 0,002%-át tudja végrehajtani.
- Gondoltátok volna? Az emberi DNS 50%-ban megegyezik a banánéval.
- Testünk minden percben 24 millió sejtet termel, ami azt jelenti, hogy minden 13. percben “előállítjuk” az USA teljes lakosságát – sőt még többet is.
- Az emberek a bioluminesszenciának (egy élő organizmusban lezajló kémiai reakció fény kibocsátásával jár) köszönhetően izzanak a sötétben. Ez a fényesség azonban ezerszer gyengébb, mint amennyit az emberi szem képes meglátni.
- Minden hónapban lecseréljük a bőrünket – igen, jól olvastad, új “borítás” 30 naponként.
- A vérünk egy nap alatt majdnem 20 ezer km-t utazik a testünkben.
- Az agyunkban lévő neuronok pontosan ugyanúgy kapcsolódnak össze, mint ahogy az univerzum felépül.
- A szaglás, a hallás, a látás, az érintés és az ízlelés mellett még pontosan 15 “érzékünk” van, többek között az egyensúly, a hőmérséklet, a fájdalom, az idő, a szomjúság és a teltség érzése.
- Hitted volna, hogy kicsivel gazdagabb vagy, mint gondolnád? Az emberi testben ugyanis 0.2 mg arany leledzik.
- Bár az agyunk a testünk súlyának mindössze 20%-át teszi ki, az általunk felvett az oxigén-és kalóriamennyiség 80%-ára szüksége van.
- Egyes nők több színt látnak másoknál. Az átlagos színreceptor-szám a három lenne, de az előbb említett különleges személyeknek négy vagy akár öt is lehet, így többféle árnyalatot képesek felfedezni.
- Attól függően, hogy miért sírunk, különböző könnyeket termelünk.
- Minél hidegebb helyen alszunk, annál nagyobb az esélye, hogy rosszat álmodunk.
- 30 éves korunk után fokozatosan csökkenni kezd a magasságunk.
- Egy kisgyermek sokkal többet nő tavasszal mint bármelyik másik évszakban.
- A fogzománc a legkeményebb alkotórésze a testünknek.
- A terhesség első hat hetében – bármilyen meglepő – egy hangyányi különbség nincs férfi és nő között.
- Bár valószínűleg mindenféle tudományos kutatás nélkül is rájöttetek, mi azért megerősítjük bennetek: a talpunkon helyezkedik el a legtöbb izzadtságmirigy.