Egy mérgező pókfaj egyre inkább elterjed Európában. A Steatoda nobilis (hamis özvegy) nevű faj csípése veszélyes lehet, és rendkívül súlyos következményekkel is járhat.
A tudósok és az egészségügyi hatóságok hosszú ideje próbálják felmérni, milyen kockázatokkal járhat ennek a fajnak a csípése. A vizsgálatokra annál is inkább szükség van, mivel az esetek száma az utóbbi időben megnövekedett az Egyesült Királyságban és Írországban. A National University of Ireland Galway kutatói nemrég 16 esetben vizsgálta a pók csípésének hatásait, így a tudományos irodalomban közölt összes megerősített esetek száma 24-re emelkedett, írja a Daily Mail.
Mérgük a valódi fekete özvegy mérgéhez hasonlóan hat a szervezetre, sokkhatást kiváltva. A tünetek esetenként változnak, a helyi fájdalomtól, duzzanattól, émelygéstől vagy remegéstől a vérnyomásváltozásig, mozgáskorlátozottságig és ritkán súlyos bakteriális fertőzésekig. Bizonyos esetekben kórházi ellátásra lehet szükség.
Az utóbbi években a hamis özvegy vált az egyik leggyakrabban előforduló pókfajjá az Egyesült Királyságban és Írországban. A megvizsgált esetek többségében (88%-ban) az alanyokat az otthonukban, alvás közben csípte meg a pók.
Ez a faj nemcsak mérgező, de rendkívül alkalmazkodó is, magyarázza Michel Dugon, a National University of Ireland Galway szakértője.
„Két évtizeddel ezelőtt ez a faj szinte ismeretlen volt Írországban, Nagy-Britanniában vagy a kontinentális Európában. Sokat kell még tanulnunk a genetikájáról, eredetéről, viselkedéséről és fejlődéséről. Egy dolog azonban biztos – ez a faj nem fog egyhamar eltűnni, ezért meg kell tanulnunk vele együtt élni.” – mondja a szakértő.