Olyan korban élek, amikor az információ gyorsabban terjed, mint valaha, ezért folyamatosan bombáznak a világ minden tájáról érkező hírekkel. Nagyon könnyű elkedvetlenedni ettől az információáradattól, de néha találkozom örvendetes hírekkel, mint például a világ minden tájáról származó, pozitív változásokat célzó új törvényekkel, amelyeket gyakran kívánom, hogy bárcsak az én országom is átvenné.
Szeretném megosztani az olvasókkal azoknak a helyi törvényeknek a listáját, amelyek bevezetését szerintem minden országnak meg kellene fontolnia.
- Egy nemrégiben elfogadott portugál törvény értelmében a főnököknek tilos munkaidő után kapcsolatba lépniük az alkalmazottakkal.
A munka és a magánélet egyensúlyának javítása érdekében Portugália 2021-ben új törvényt vezetett be, amely tiltja, hogy a főnökök munkaidő után kapcsolatba lépjenek a munkavállalókkal. Hacsak nem vészhelyzetről van szó, a munkáltatók nem küldhetnek sms-t, nem küldhetnek e-mailt, és nem hívhatják fel a munkavállalóikat munkaügyekkel kapcsolatban.
- Norvégiában az “influencereknek” be kell vallaniuk, ha szerkesztettek egy fotót.
Ez a törvény a testkép-problémák elleni küzdelmet célozza, amelyek a tökéletesre retusált fotókból adódhatnak, amelyeket a legtöbb influencer a közösségi médiában posztol. A norvég törvény előírja, hogy az influencerek egy címkével figyelmeztessék követőiket, ha szerkesztettek egy fotót.
- A svájci Bázelben minden új épületnek zöldtetővel kell rendelkeznie.
A törvény elfogadásával Bázel az első város a világon, amely kötelezővé teszi a zöldtetők alkalmazását az újonnan épülő épületeken. Nemrég pedig a felújított épületeket is bevonták ebbe. A város lapos tetőinek zöldítésével a szmog és a környezetszennyezés elleni küzdelemben segítenek.
- Walesben minden gyerek után két fát ültetnek.
Ez a walesi kormányzati kezdeményezés minden egyes gyermek születését két fa elültetésével ünnepli, az egyiket Walesben, a másikat Uganda egy erdőirtott területén. Ami még jobb, hogy az örökbefogadott gyermekek is részt vesznek a kezdeményezésben.
- Spanyolországban ’23-ra nem lesz több egyszer használatos műanyag csomagolóanyag a gyümölcsök és zöldségek számára.
Ez a törvény jövőre lép életbe Spanyolországban. Arra fogja ösztönözni a vásárlókat, hogy saját újrahasználható tárolóedényeket és zacskókat használjanak, amikor gyümölcsöt és zöldséget vásárolnak a boltokban vagy a piacokon.
- Svájcban tilos csak egy tengerimalacot tartani.
A tengerimalacok társas állatok, így egyedül nagyon könnyen unatkozhatnak és magányosak lehetnek. Ezért Svájcban nem szabad csak egy ilyen állatot örökbe fogadni. Sőt, létezik egy olyan szolgáltatás, amely új társat biztosít egy magányos tengerimalacnak, ha az előző társuk elhalálozik.
- Kaliforniában törvény írja elő, hogy az élelmiszerboltoknak minden még ehető élelmiszerhulladékot el kell adományozniuk.
Ez a törvény csak 2022 elején lépett hatályba. Az élelmiszer-kiskereskedők mostantól kötelesek minden ehető élelmiszerhulladékot rászorulóknak adományozni. Sőt, Kalifornia azt tervezi, hogy a jövőben a törvényt az éttermekre és a szállodákra is kiterjeszti.
- Dél-Afrika betiltja az oroszlánok fogságban történő tenyésztését.
Ez hatalmas előrelépés az oroszlánok számára, hiszen Dél-Afrikában jelenleg több oroszlán él fogságban, mint a vadonban. Többé nem fogják őket vadászat céljából tenyészteni, vagy azért, hogy a turisták megsimogathassák őket.
- Franciaország betiltotta a rövid belföldi járatokat a zöldebb közlekedési módok javára.
Ez a törvény csak az igazán rövid repülőutakra vonatkozik, ahol ugyanazt az útvonalat vonattal is meg lehet tenni 2 és fél óra alatt. A vonatok gyakran olcsóbbak, és sokkal kevésbé szennyezik a környezetet, mint a repülőgépek, így a tilalom az ökoturizmust támogatja.
- Egyes amerikai államokban törvénytelen a kutyákat hideg időben kint hagyni.
Pennsylvania nemrégiben olyan törvényt fogadott el, amely szerint a kutyatulajdonosok számára illegális 30 percnél hosszabb időre kint hagyni kedvencüket nagyon hideg vagy nagyon meleg időben. Néhány más amerikai államban, például Texasban is vannak hasonló törvények, amelyek célja bundás barátaink védelme.