Menü Bezárás

A 8 gyerekes szülők kialakítottak egy technológiamentes szobát, ahol beszélgetnek, olvashatnak és társasozhatnak

A Virginia államban élő 40 éves szoftvervezető Ben Collinsnak és feleségének, a 40 éves Adele Collinsnak, aki otthon maradó édesanya, nyolc gyerekük van – hét lány és egy fiú. A legidősebb gyerek 16 éves, a legfiatalabb pedig 5 hónapos.

A szülők igyekeznek a lehető legkevesebb technológiát bevinni a gyerekeik életébe, hogy jobban élvezhessék a gyerekkorukat, és ezért kialakítottak egy teljesen technológiamentes szobát az otthonukban, hogy játszhassanak, olvashassanak, és egyszerűen csak élvezhessék egymás társaságát.

Az ötletet az adta, amikor a családnak egy New York-i utazás során alkalma volt ellátogatni a Yale Clubba, a Yale egyetem exkluzív klubjába.

A 8 gyerekes szülők kialakítottak egy technológiamentes szobát, ahol beszélgetnek, olvashatnak és társasozhatnak
Fotó: Adele Collins

„Amikor beléptünk, úgy éreztük, mintha egy letűnt korszakba lépnénk; van öltözködési szabályzat, így mindenkinek blézert vagy szoknyát kell viselnie, és szigorú szabályok vonatkoznak a technológia használatára, így az emberek nem használják a telefonjukat. De ahogy körülnéztünk, rájöttünk, hogy remek a hangulat; az emberek beszélgetnek, játszanak, iszogatnak”magyarázta Adele, aki ihletet merített ebből a tapasztalatból.

A család technológiamentes szobájában nincs televízió, sem számítógép, ugyanakkor telefonokat, laptopokat és más technológiai eszközöket sem visznek be oda. Ebbe a helyiségbe vonulnak vissza a családtagok, ha egy kis nyugalomra vágynak, és mindig van valaki, aki éppen ott olvas, zongorázik vagy játszik. Télen a kandallót is begyújtják, ezzel fokozva az idilli hangulatot.

„Ugyanolyan valószínű, hogy a gyerekeket várépítés közben találod, vagy éppen egy egészséges filozófiai vitára nyitsz be” – magyarázta az édesanya.

„Nálunk családi kultúrája van a különböző témák megvitatásának. Ez az a hely, ahol összegyűlünk, hogy családként imádkozzunk, ahol Ben esténként pipázik, és ahol gyakran látjuk vendégül a barátainkat. Nemrégiben egy lemezjátszót is beépítettünk a szobába, szóval azt hiszem, már nem teljesen technológiamentes” – tette hozzá.

A gyerekek olyan környezetben nőnek fel, ahol arra ösztönzik őket, hogy együtt olvassanak, játsszanak és vitatkozzanak. Kifejezhetik és fejleszthetik a kreativitásukat, saját játékokat találnak ki, vagy jeleneteket adnak elő. Érdekes módon a szülők az egyetlenek, akiket néha „csaláson” lehet érni – előfordult már, hogy használták a telefonjukat a technológiamentes szobában.

A 8 gyerekes szülők kialakítottak egy technológiamentes szobát, ahol beszélgetnek, olvashatnak és társasozhatnak
Fotó: Adele Collins

A házaspár egyébként is nagy figyelmet fordít arra, hogy a gyerekeik ne használjanak túl sok technológiai eszközt. „Azt a döntést hoztuk, hogy a középiskoláig a gyerekeink nem használhatnak számítógépet a napi házi feladatokhoz” – magyarázta Mrs. Collins, hozzátéve, hogy a tanárok meglepően megértőek és támogatóak voltak ebben a kérdésben.

A nő rendszeresen oszt meg részleteket családja életéről az Instagramon, a közösségi médiához való hozzáférés azonban erősen korlátozott a Collins család otthonában, még a szülők számára is, a gyerekek pedig nem kapnak okostelefont, amíg meg nem szerzik a jogosítványukat – ami azt jelenti, hogy jelenleg csak a legidősebb gyereküknek van telefonja.

„Fontos volt, hogy a gyerekeinket távol tartsuk a közösségi médiától. Rengeteg tanulmány bizonyítja, hogy az okostelefonok és a közösségi média mennyire károsak a gyerekeink számára. Azzal, hogy a gyerekeinket távol tartottuk a telefonoktól, lehetővé tettük számukra, hogy egyszerűen csak gyerekek legyenek; együtt vannak a barátaikkal, besétálnak a városba ebédért, kirándulnak, vagy süteményt sütnek” – magyarázta az édesanya, hozzátéve, hogy míg a szülők sokszor túlzottan óvatosak, ha szabadtéri játékokról van szó – például nem hagyják, hogy a gyerekeik fára másszanak – a technológia és a közösségi média veszélyei úgy tűnik, elkerülik a figyelmüket.

Adele ugyanakkor ahhoz is ragaszkodik, hogy a módszer sikere nem hely kérdése, és akkor is megvalósítható, ha egy család nem engedheti meg magának, hogy egy teljes szobát szenteljen ennek a célnak. Első lépésként például jó ötlet lehet betiltani a telefonok használatát a vacsoraasztalnál, a nappaliban lévő televíziót pedig le lehet takarni, vagy olyan szekrénybe helyezni, aminek az ajtaját be lehet csukni.

A Collins házaspár úgy látja, azzal, hogy mérsékelték a technológiát a családjuk életében, a gyerekeik kapcsolata sokkal jobb lett, mivel a „való életben” töltenek együtt időt, nem pedig a közösségi oldalakon.