Jó pár évtizeddel ezelőtt az volt a megszokott, hogy a férfiak biztosították az anyagiakat, míg a nőkre hárultak a gyerekneveléssel járó feladatok, illetve a ház körüli teendők. Manapság már viszont nagyon jól menő üzletembernek/asszonynak kell lenni ahhoz, hogy egy fizetésből megéljen a család, ezért ma már természetes, hogy a nőknek is dolgozniuk kell, és még ház körüli teendőket, gyereknevelést is meg kell oldaniuk, az esetek többségében.
Természetesen ma már azon sem kell meglepődni, ha a férfi marad otthon a gyerekekkel, végzi a főzést, takarítást, és a nő válik családfenntartóvá. Megfelelő kommunikációval, érzelmi intelligenciával ez a családmodell is működhet. A gondok akkor kezdődnek, ha az egyik fél gyakorlatilag semmit nem akar csinálni.
Egy nőnek annyira elege lett abból, hogy férje – miután elvesztette az állását – semmiből nem akarta kivenni a részét, ami a családi “menedzsmentet” illeti, hogy ultimátumot adott neki. A Reddit-en kért tanácsot, miután megosztotta, min ment keresztül a családja, mióta férje munkanélküliként csak otthon ül.
“Röviden: a férjem korábban azért dolgozott, hogy eltartsa a családot, míg én otthon maradtam, és gondoskodtam a kétéves kislányunkról” – magyarázta a nő. “Múlt hónapban elvesztette az állását, és azt mondta nekem, hogy kimerültnek érzi magát, és nem akar egy ideig semmit tenni.”
Természetesen érthető, ha valaki úgy érzi, hogy szüksége van egy kis lélegzetvételre, és kitalálja, mi a következő lépés az elbocsátás után . De ezzel nem ért véget a történet.
“Rendben, mondtam, és felajánlottam, hogy én fogok ezentúl dolgozni, és vigyázzon akkor ő a lányunkra otthon, pihenjen egy kicsit, amíg jobban nem érzi magát” – mondta.
“Mellesleg, a lányunk napközibe jár, szóval az otthoni feladat a különböző házimunka elvégzése lett volna, utána pedig haza kellett volna hozni a kislányunkat, és vele kellett volna foglalkozni.”
A férj válasza megdöbbentette az édesanyát. “Azt mondta, hogy ő most nem szeretne semmivel foglalkozni, mert arra van szüksége, hogy teljesen szabad legyen. Dühös lettem, mert ez azt jelentette, hogy egyszerre kell nekem pénzt keresni, és a lányunkról is gondoskodni. De így is belementem, és egy hónapig mindent megtettem, amíg ő a barátaival lógott és PS5-öt játszott” – mondta a nő.
Miután egy hónapig mindent egyedül csinált, végül nem bírta tovább, és választás elé állította férjét: vagy vállalja a “háziférj” szerepét, vagy következik a válás. “Az elsőt választotta, de láttam, nagyon nehezére esett” – mondta a nő.
Merriam-Webster szerint a “háziférj” definíció “olyan férfira vonatkozik, aki általában a háztartást vezeti, miközben házastársa vagy élettársa dolgozik, biztosítja a családi bevételt”.
Bár ez a szám alacsony az otthon maradt anyukákhoz képest, napjainkban egyre gyakrabban maradnak otthon az édesapák. A Pew Research Center adatai szerint “1989 és 2021 között kismértékben, 28%-ról 26%-ra csökkent az otthon maradó anyák aránya, viszont ugyanebben az időszakban az otthon maradó apák aránya 4%-ról 7%-ra nőtt.”
Ezen adatok szerint több anya került a munkaerőpiacra, míg több apa választotta az otthonmaradást. Az eltérő tendenciák miatt az apukák az otthon maradó szülők 18%-át teszik ki, szemben az 1989-es 11%-kal – közölte a Pew Research Center.