Az American Association of Pediatricians (AAP) nevű szervezet nemrég kiadott közleményében arról számolnak be, hogy a gyerekek számára a legmegfelelőbb játékok a legegyszerűbbek közül valók, és semmiképp sem ajánlott számítógépes eszközökkel lekötni a kicsik figyelmét, ugyanis ezen készülékek villogó fény- és hanghatásai ártalmasak lehetnek a gyerekek fejlődésére.
“Az elmúlt években a játékok tekintetében is fejlődés figyelhető meg, ami nem csak a hagyományos játékokra vonatkozik, hanem a digitális térben történő szórakozási lehetőségekre is érvényes. Ezekről egyesek azt gondolják, hogy a gyerekek oktatása, fejlesztése szempontjából hatásosabbak. Azonban a kutatásaink azt támasztják alá, hogy a fényt és hangeffektusokat kibocsátó játékokra semmi szükség nincs a gyerekek fejlődésére vonatkozóan. A legegyszerűbb játékok jelentik a legjobb választást” – hangsúlyozta Aleeya Healey orvos, a szövetség tagja, a kutatás vezető szerzője és irányítója.
A tanulmányból kiderül, hogy a kisgyerekeknek olyan játékokra van szükségük, amelyek fejlesztik a szociális, társas képességeiket, kapcsolatteremtésre bátorítva őket. Emellett azokra a játékokra is szükségük van, amelyek fejlesztik a nyelvi, kognitív képességeiket, ezért jók a társasjátékok.
A tanulmányban megjegyzik, hogy a számítógépes játékok inkább elszigetelik a gyerekeket, ami azzal jár, hogy a gyerek nem vesz aktívan részt a családi életben, hanem csak a számítógépes játékra koncentrál.
“Azok a legjobb játékok, amelyek a szülőt és gyereket is a közös játékra ösztönzik” – véli Alan Mendelsohn, a tanulmány társszerzője, megjegyezve, hogy a számítógépes játékok erre kevésbé adnak lehetőséget.
A tanulmányban felhívják a figyelmet, hogy a menő számítógépes játékok, amelyeket úgy reklámoznak, hogy állítólag fejlesztik a gyerek képességeit, nincsenek pozitív hatással a gyerekek fejlődésére, sőt, elidegenítik a család többi tagjától őket, mivel semmilyen számítógépes játék nem helyettesítheti az igazi emberekkel, szemtől szembe való interakciót.
A szakértők azt tanácsolják a szülőknek, hogy kezdetben a legegyszerűbb játékokat szerezzék be, ilyenek a kirakósok, az építőkockák, a kisautók, babák, labdák stb. A legfontosabb mégis a közös, élményekben gazdag játék a szülő és gyerek között – áll a tanulmányban.