A spirulina egy tápanyagban gazdag algaféle, amely magas fehérje-, vitamin- és ásványi anyag tartalommal rendelkezik, és még a NASA űrhajósainak étrendjében is szerepel. A Föld egyik legrégebbi életformája, igazi szuperélelmiszer, amit már az azték civilizáció is ismert. Lenyűgöző tápértékprofiljának köszönhetően a spirulinát teljes élelmiszer-forrásnak tekintik, amely akár az alultápláltság leküzdésére is felhasználható lehet a kevésbé fejlett országokban.
Az összes tápanyag közül a spirulina különösen a benne található fehérjék miatt figyelemreméltó: fehérjetartalma 50–70% körüli, magasabb, mint a vörös húsé, ami körülbelül 27% fehérjét tartalmaz. Ezenkívül a spirulinából származó fehérjék könnyebben is emészthetők.
De a fehérjék mellett tartalmaz még rostokat, Omega zsírsavakat, vasat, magnéziumot, mangánt, cinket, rezet, szelént, nátriumot, foszfort és káliumot, klorofillt, lipideket, A-, E-, K-vitaminok és a B-komplex vitaminokat (B1, B2, B3, B5, B6, B9).
A spirulinát sokféleképpen felhasználhatod az étrendedben: hozzáadhatod turmixokhoz, edzés utáni shake-ekhez, salátaöntetekhez, szószokhoz, különböző desszertekhez, például müzliszeletekhez, stb.
A spirulina jótékony hatásai
Összetett tápértékprofiljának köszönhetően a spirulinát nemcsak az egészség megőrzésére használják, hanem bizonyos betegségek megelőzésére és enyhítésére is.
1. Arzénmérgezés ellen
Az arzénmérgezés különösen az olyan országokban jelenthet gondot, ahol jelentősebb problémát okoz a vízszennyezés, mint például Indiában, Bangladesben, Tajvanban vagy Chilében. A spirulina és a cink kombinációja bizonyítottan hatékony megoldást jelent a probléma leküzdésében.
Egy tanulmány, amely 41 arzénmérgezéses résztvevőt vizsgált, megállapította, hogy annál a 24 személynél, akik 16 héten keresztül napi kétszer egy 250 mg spirulina és 2 mg cink tartalmú oldatot kaptak, 47%-kal csökkent az arzén szintje, a placebo csoport tagjaihoz képest.
A spirulina alkalmazható a környezetben található szennyező anyagokkal történő mérgezések kezelésére.
2. Erősíti az izomzatot
A spirulina az esszenciális fehérjék gazdag forrása, ami elengedhetetlen az izomzat fejlődéséhez, ugyanakkor vasat is tartalmaz, ami oxigént szállít az izmokba. Fogyasztása javítja az állóképességet, és biztosítja, hogy lassabban fáradjunk ki az edzés során.
3. Segít ellenőrzés alatt tartani a cukorbetegséget
Az eddig végzett vizsgálatok ígéretes eredményeket mutatnak, ami a spirulina fogyasztását és a 2-es típusú cukorbetegség összefüggését illeti. Ennek oka, hogy a spirulina normál határokon belüli értékre képes csökkenteni a vércukorszintet.
Egy tanulmányban, amelyben 25 cukorbeteget vizsgáltak 2 hónapon át, akiknek napi 2 g spirulinát adagoltak, megállapították, hogy csökkent a HbA1c vagy glikohemoglobin szintje a szervezetükben. A glükózzal kötésben lévő (glikozilált) hemoglobin aránya a teljes hemoglobinhoz képest (százalékban kifejezve) a cukorbetegség kezelésének egyik fontos laborparamétere. Segítségével megállapítható, hogy milyen volt a beteg átlagos vércukorszintje az elmúlt három hónapban.
A tanulmány esetében a spirulina adagolása 1%-kal csökkentette a HbA1c paramétereket, ami 21%-kal kisebb halálozási arányt jelent cukorbetegség következtében.
A spirulina bekerülhet a cukorbetegek étrendjébe, de természetesen nem helyettesítheti az orvos által előírt kezelést.
4. Csökkenti a vérnyomást
A spirulina hatékony eszköz lehet a magas vérnyomás csökkentésében is. Ez elsősorban a benne található fikocianinnak köszönhető, ez a spirulina legértékesebb pigmentje.
Ugyanakkor a koleszterinszintet is csökkenti, ami szintén nagy kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában.
5. Hatékony a szénanátha (allergiás rhinitis) ellen
Már 2 g spirulina is képes enyhíteni a szénanátha tüneteit (tüsszögést, könnyezést, a szem viszketését, orrdugulást) – mutatta ki egy 127 résztvevővel készült tanulmány.
A spirulina allergiás nátha esetén azért is ajánlott, mivel gyulladáscsökkentő hatású és gátolja a gyulladáskeltő molekulák termelését, amelyek elősegítik az orrmelléküreg problémák megjelenését.
6. A zsíros és öregedő bőr kezelésére is alkalmas
A brazíliai Sao Paulo Egyetemen végzett klinikai vizsgálat során 40, 18 és 65 év közötti nő, 28 napig napi kétszer spirulina kivonattal ellátott krémet használt, és az eredmények kiértékeléséből kiderült, hogy a spirulina a fiatal és az öregedő bőr ápolására egyaránt alkalmas: hidratálja a bőrt, csökkenti a faggyútermelést és védi az úgynevezett bőrgátat, ami megvédi a bőrt a külső tényezőktől.
A spirulina a kozmetikumok értékes összetevője, és házi maszkokban is használható.
Függetlenül attól, hogy milyen formában fogyasztod (por, tabletta vagy kapszula) az ajánlott napi adag nem haladhatja meg a 10 grammot. A kapszulák és tabletták esetében ez napi 4-6 darabot jelenthet (a koncentráció függvényében), étkezés előtt vagy közben, a gyártó ajánlásának megfelelően.
A spirulina kúra körülbelül 1-3 hónapos időszak, különösen tavasszal, ősszel és télen. A víz hozzájárul a spirulina tartalmú tápanyagok jobb felszívódásához, ezért ajánlott több vizet fogyasztani egy ilyen kúra alatt.
Mellékhatások és ellenjavallatok
A spirulina fogyasztása nem javasolt azok számára akik:
- valamilyen autoimmun betegségben szenvednek, vagy hajlamosak ezekre;
- fenilketonuria (PKU), egy genetikai anyagcserezavar esetén: ebben az esetben a szervezet nem képes lebontani fenil-alanin aminosavat, amit a spirulina is tartalmaz;
- terhes és szoptató nőknek szintén ellenjavallt;
- azok számára, akik allergiásak a halakra és más tengergyümölcseire;
- allergiásak a jódra;
A spirulina ugyanakkor csak akkor biztonságos, ha biztonságos forrásból származik. A szennyezett spirulina fogyasztása mellékhatásokkal járhat:
- hasfájás;
- hányinger és hányás;
- általános gyengeség;
- felgyorsult szívverés;
Összegzésképpen elmondható, hogy a spirulina olyan szuperélelmiszer, amelyet érdemes beépítenünk a mindennapi étrendünkbe. Előnyeit számos tanulmány megerősíti, és amíg biztonságos forrásból származik, problémamentesen, számtalan formában fogyasztható.