Állítólag Karl Marx és Marie Antoinette is egyetlen éjszaka alatt őszült meg az átélt sokk miatt. Vajon valóban megtörtént?
A haj színét, a bőrben is jelenlévő, melanin nevű festékanyag adja. Minél több festékanyagot termel a szervezet, annál sötétebb színű a bőr, illetve a haj színe. Az őszülésért, nem csak az előre haladott kor a felelős, hanem akár a stressz is. A stressztől valóban őszül a haj, mivel elpusztítja az őssejteket – állítja egy tanulmány.
Egerekkel végzett vizsgálatok kimutatták, van igazság abban a mondásban, hogy a gondoktól őszül az ember. A haj és a bőr színét egy úgynevezett stimuláló hormon a melanocita, azaz pigmentet termelő őssejtek határozzák meg, amelyek a hajhagymának nevezett mirigyben, a hajtőnél találhatók – a New York Egyetem kutatóinak a Nature Medicine-ben megjelent tanulmánya szerint.
Kutatók felfedezték, hogy a stressz elvándorlásra sarkallja a pigmentsejteket, és nem is alakulnak ki újak helyettük, ezért a szőrszálak elveszítik színűket, szürkék, majd fehérek lesznek.
A kutatók azt vizsgálták, hogyan viselkednek az őssejtek, amikor elhagyják a hajhagymákat, hogy meggyógyítsák a sérült bőrt.
A stresszhormonok arra serkentik ezeket a sejteket, hogy a hajhagymákból a károsodott bőrfelülethez vándoroljanak.
Az őszülést alapvetően a pigmenttermelő őssejtek kimerülése és pusztulása okozza, mely az életkor velejárója, és a stressz hatásai ehhez hasonlatosak.