Menü Bezárás

A szakember szerint ezért kellene előbb megházasodnunk és csak utána szerelembe esni

Hellen Chen házasságközvetítő szerint az emberek túl sok időt töltenek randevúzással, és a megfelelő partner felkutatásával. Úgy gondolja, ha valóban meg akarsz házasodni, akkor egyszerűen el kell kötelezned magad a házasság mellett, és hagynod kell, hogy később érjen utol a szerelem – írja a YourTango.com.

Bármilyen furcsának is tűnjön ez az elmélet, lehet, hogy van benne némi igazság. Chen szerint, ha egyszer már találtunk valakit, aki mellett kitarthatunk, olyan szabadságot tapasztalunk meg, amit korábban soha.

„Mielőtt házat építesz” – mondja Chen, „szükséged van egy darab földre. Nem fontos, hogy néz ki az a föld. A legfontosabb az, hogy először meg kell találni a földet, mielőtt házat építhetsz.”

Chen szerint, amíg két ember csak kötöttségek nélkül randevúzik, van közöttük egy gát, és ez csak a házassággal oldódik fel. Ezzel természetesen nem azt akarja mondani, hogy rögtön az első randin el kellene kezdeni tervezni az esküvőt, de szerinte az sincs rendjén, hogy folyton halogassuk az elköteleződést. A bizonytalanság minden kapcsolatnak része, és meg kell tanulnunk ezzel együtt élni.

Ha boldog kapcsolatot akarsz, bizonyos mértékig hajlandónak kell lenned kockázatot vállalni és megállapodni. Lori Gottlieb amerikai író és pszichoterapeuta is hasonló dolgokra figyelmeztet: azt mondja, ha mindenkiben a hibát keressük, egyre kevesebb potenciális partner közül választhatunk, és végül meg fogjuk bánni, hogy néhány lényegtelen apróság miatt lemondtunk egy kapcsolatról.

Barry Schwartz pszichológus szerint a túl sok lehetőség összezavarja az embereket, szorongást szül, és egyfajta bénuláshoz vezet a döntések meghozatalakor.
Ha tudod, hogy vannak más potenciális társak is, miért állapodnál meg valaki mellett, akivel nem vagy tökéletesen elégedett?

Chen szerint azonban éppen ez egy párkapcsolat lényege. Lehetséges, hogy nem könnyű elfogadni valakit az összes hibájával együtt, de csak így lehet megteremteni egy igazi kapcsolatot és egy közös életet.

Bármilyen furcsának is tűnik ez az elmélet, van három ok, amiért érdemes lehet előbb házasságot kötni, és csak azután engedni teret a romantikának.

1. Minden házasság komoly kompromisszumot igényel

Ha igazán akarunk valamit, készen kell állnunk arra, hogy kompromisszumot kössünk, és ez a házasságra is igaz. Ha mindenképpen házasságra vágysz, hajlandónak kell lenned lemondani a teljesíthetetlen elvárásokról, és fel kell hagynod a tökéletes férfi keresésével, mert ilyen egyszerűen nem létezik. Más szóval rá kell szánnod magadat az elkötelezettségre.

Végül is a szerelemből kötött házasság viszonylag új keletű dolog. A történelem során a szerelem nem szerepelt a házasságkötés főbb indokai között. A házasság inkább a családi egység és a stabil élet megteremtéséről szólt, és manapság, amikor már a legtöbb pár kizárólag szerelemből házasodik, sokkal több házasság végződik kudarccal, mert nincs mögötte semmilyen más kötelezettség.

2. Az elrendezett házasságok tartósabbak lehetnek

Becslések szerint a világ házasságainak több mint felét a felek családjai rendezték el. Míg az Egyesült Államokban a válások aránya 42-45%, addig például Indiában, ahol az összes házasságok 90%-a elrendezett, ezekből mindössze 1% végződik válással.

Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az Egyesült Államokon kívül boldogabbak lennének az emberek, vagy, hogy ezek a párok ne szembesülnének ugyanazokkal a nehézségekkel, de azok, akik elrendezett házasságot kötnek, általában úgy mennek bele a dologba, hogy elfogadják a számukra kiválasztott partnert, és hagyják, hogy a köztük lévő kötelék természetes módon alakuljon ki a későbbiek során. Nyilvánvalóan nem minden esetben szövődik szerelem, de talán gyakrabban, mint gondolnánk.

Természetesen nem tekinthetünk el attól a ténytől sem, hogy sok országban, ahol elrendezett házasságokat kötnek, a történelem során következetesen elnyomták a nőket, és gyakorlatilag lehetőségként kezelték őket, hogy a család több földre és nagyobb befolyásra tegyen szert. Ha valaki nem akar házasságot kötni, az semmiképpen sem szabad beleerőltetni egy ilyen egyezségbe.

De ha a házasságkötés nagyon fontos a számodra, akár működhet is ez a módszer.

3. Minden sikeres kapcsolaton keményen kell dolgozni

A legnagyobb probléma, hogy egészen fiatal korunktól hajlamosak vagyunk úgy gondolni a szerelemre, mint valami varázslatos dologra, aminek egyszer csak fel kell tűnnie az életünkben a semmiből, mint a mesékben. Aztán, amikor nem így történik, csalódottak vagyunk.

Pedig gondoljunk csak bele, az életnek melyik másik területén vannak hasonló elvárásaink? Senki nem gondolja úgy, hogy egyszerűen „megérdemel” egy igazgatói pozíciót egy cégnél úgy, hogy még soha nem végzett semmilyen irodai munkát, és nincsenek megfelelő tapasztalatai. Persze a vállalati hierarchia nem tökéletes párhuzam a párkapcsolatok esetében, de bizonyos értelemben mégis találó. Ha házas életet akarunk élni, azzal kell kezdenünk, ami elérhető, és el kell köteleznünk magunkat, hogy a legtöbbet hozzuk ki ebből az életből.

Szóval lehetséges, hogy mégis van valami ebben az elméletben. Gondolj bele, mennyire más lenne a szerelmi életed, ha élvezhetnéd a randevúzást anélkül, hogy azon töprengenél, hová tartanak a dolgok – hiszen ez már kezdettől fogva adott lenne.