Menü Bezárás

A széles levelű útifű 8 jótékony hatása: Maria Treben szerint ősidők óta áldás az emberiség számára

Az útifű (Plantago) gyógyhatásait már évszázadok óta ismerik, a gyógyszeripar és a népgyógyászat egyaránt felhasználja a leveleit. Több mint 200 különböző faja létezik, ezek közül a legismertebbek a nagy útifű, vagy széles levelű útifű (Plantago major), a lándzsás útifű (Plantago lanceolata) és a réti útifű (Plantago media).

Az útifű nyálkát, csersavat és iridoid glikozidokat tartalmaz, amelyekről úgy tartják, hogy antimikrobiális, gyulladáscsökkentő és köptető hatással rendelekeznek. Emellett tápanyagokban is gazdag: vasat, kalciumot, káliumot, valamint A-, K-, C- és B-vitaminokat is tartalmaz. A friss leveleket salátákhoz is adhatjuk, vagy akár teát is főzhetünk belőlük.

Maria Treben szerint a széles levelű útifű ősidők óta áldás az emberiség számára, megtalálható réteken, legelőkön, utak mentén, de találkozhatunk vele parlagokon és árkokban is.

Az útifű jótékony hatásai

1. Megfázás és köhögés ellen

Az útifüvet már évszázadok óta használják a köhögés és a megfázás kezelésére. A kísérleti kutatások megerősítették, hogy immunstimuláló és gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt hasznos lehet a felső légúti fertőzések kezelésében.

Vírusölő tulajdonságainak köszönhetően egyes megfázást okozó vírusokkal is képes felvenni a küzdelmet, ugyanakkor enyhíti a nyálkahártya irritációját is.

A köhögés elleni szirup elkészítéséhez használjunk körülbelül 60 g friss útifűlevelet 2 csésze vízhez, és forraljuk körülbelül 10 percig egy lefödött edényben. Ezután szűrjük le, adjunk hozzá 3 csésze barna cukrot vagy nyers mézet, és melegítsük addig, amíg a cukor vagy a méz elolvad, majd hagyjuk kihűlni. Az így készült köhögési szirup akár 6 hónapig is eláll. Amikor szükségesnek érzed, vegyél be 1-2 evőkanállal.

2. Hörghurut ellen

A hörghurut (bronchitis) a tüdő hörgőinek belső felszínét bélelő nyálkahártya gyulladását jelenti. Köhögés és nyálkaképződés jellemzi. Az útifűben lévő poliszacharidok csillapítják az irritációt és elősegítik a felköhögést. Mivel stimulálja a nyálka termelődését, vannak, akik inkább csak száraz köhögés ellen használják.

A tea elkészítéséhez főzzünk ¼ – ½ teáskanál gyógynövényt egy pohár vízben 10-15 percig. Naponta körülbelül 3 csésze tea enyhítheti a tüneteinket.

3. Bőrirritáció ellen

Az útifű levele a bőr gyulladásának és irritációjának kezelésére is alkalmas. A benne található allantoin elősegíti az egészséges szövetek növekedését, ugyanakkor nyugtató hatása van, csökkenti az irritációt. Az allantoin számos kereskedelmi kozmetikai termék összetevője, például fényvédők, pattanás elleni kenőcsök, tisztító krémek, valamint szájhigiénia és gyógyszerészeti termékek készítéséhez is használják. Hatásos lehet ekcéma, pattanások vagy napégés ellen is. Ehhez egyszerűen zúzd össze a friss leveleket, és a kapott pépet vidd fel az irritált bőrfelületre.

4. Regenerálja a bőrt

Az útifű a benne lévő primer alkoholoknak és allantoinnak köszönhetően elősegíti a sebgyógyulást. Alkalmazható kisebb sebek, vágások, rovarcsípések esetén. Ehhez útifű levelekből, kókuszolajból és méhviaszból készíthetünk kenőcsöt.

Tegyünk egy marék szárított levelet és körülbelül 110 g kókuszolajat egy hőálló tégelybe. Helyezzük a tégelyt egy edénybe, és töltsük fel az edényt vízzel úgy, hogy a tégely körülbelül fele vízben álljon. Alacsony hőfokon hagyjuk főni 2 órán át. Ezután szűrjük le az útifű leveleket. Adjunk az olajhoz 14 g méhviaszt, és helyezzük vissza a tégelyt az edénybe, hogy a méhviasz felolvadjon. Öntsük a kész oldatot kisebb üvegekbe, majd hagyjuk kihűlni és megkötni.

5. Fekély ellen

A nagy útifüvet már évszázadok óta használják fekélyek kezelésére. Egy Törökországban végzett állatkísérlet megállapította, hogy az útifű gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően valóban hasznos lehet a fekélyek kezelésében. A hagyományos módszerek szerint a szárított leveleket porítják, és kevés mézzel, éhgyomorra fogyasztják, hogy elősegítsék a fekélyek gyógyulását.

6. Székrekedés ellen

A széles levelű útifű magjai különösen hatékonyak székrekedés ellen. Ugyanakkor ezek a magok az irritábilis bél szindróma és a hasmenés kezelésében is hasznosak lehetnek. A magok nyálkát tartalmaznak, és amikor vízzel érintkeznek, megdagadnak, és megkönnyítik a széklet áthaladását a bélcsatornán. Keverjünk össze 10 g útifűmagot 100 ml vízzel. Miután ezt elfogyasztottuk, igyunk meg még legalább 200 ml vizet. Elegendő vízmennyiség nélkül ugyanis a magok elzáródást okozhatnak a belekben.

Ugyanerre a célra egy teáskanál útifűlevélből és szárított citromfű levélből teát is főzhetünk. Tegyük a gyógynövényeket egy teatojásba és öntsünk rájuk egy csésze forrásban lévő vizet. Hagyjuk állni 5 percig, majd igyuk meg a teát. Ez segít megnyugtatni a gyomrot.

7. Csökkenti a koleszterinszintet

Úgy tűnik, hogy a széles levelű útifű maghéj a koleszterinszint csökkentésében is hatékony, bár még nem teljesen világos, pontosan hogyan is fejti ki ezt a hatást. Érdemes orvos tanácsát is kikérni, mielőtt ezzel a kúrával próbálkoznánk, és fontos megjegyezni, hogy sok folyadékot kell fogyasztani közben.

8. Cukorbetegség esetén

Az útifű maghéj segíthet a vércukorszint szabályozásában is. A vízben oldódó étkezési rostok csökkenthetik a vércukorszintet étkezés után azáltal, hogy lassítják a szénhidrátok felszívódását. Egy tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy azoknak a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő férfiak, akik naponta kétszer, 8 hétig 5,1 g útifű maghéjat vettek be, javult a vércukorszintjük.

A széles levelű útifű maghéj hozzáadása az étrendhez hasznos lehet, ha valaki cukorbetegségben szenved, de ebben orvos véleményét is ki kell kérni. Forrás