Napjainkban, amikor gyakorlatilag a vécére sem tudunk kimenni az okostelefonunk nélkül, teljesen természetes dolog akkor a töltőre tenni, mikor alszunk. Bár az alvásszakértők azt javasolják, hogy lefekvés előtt 2 órával ne legyen képernyőidő, az igazság az, hogy sokunknak akkor esik a legjobban csekkolni a közösségi oldalakat, amikor ágyba bújunk, és addig a percig bámuljuk a kijelzőt, míg el nem alszunk.
Legtöbb esetben már akkor csatlakoztatjuk a készüléket a töltőre, amikor lefekszünk. Így ha elalszunk vele a kezünkben, ott hever majd a takarónkon órákig, míg arra nem riadunk fel, hogy ránk van tekeredve a kábel. Egyébként az éjjeliszekrényen töltődik, amíg mi alszunk, reggel pedig kezdődik minden elölről – számodra is ismerős a kép?
Egy tűzoltó azonban felhívja a figyelmet e szokásunk veszélyeire. Azt javasolja, minél előbb változtassunk ezen a módszeren, amennyiben jót akarunk magunknak. A Kent Fire Rescue tűzoltója élet-halál kérdésnek állítja be a dolgot, és egy TikTokra feltöltött videóban el is magyarázza, miért – írja a LADBible.com.
“Sok kérdést kapunk itt a Kent Fire Rescue-nál arról, hogy miért nem szabad éjszakára töltőre tenni a telefonokat. Itt vannak tehát az okok, hogy miért.
Az első: nem érzel semmit, amikor alszol, így ha kigyullad, a tűz nem fog felébreszteni.
Kettő: elég három lélegzetvétel, hogy elájulj.
Harmadszor: sok embernek van olcsó vagy hibás telefontöltője, sőt, még a valódiakról is tudható, hogy tüzet okoznak.
Ha van rá lehetőséged, azt tanácsoljuk, hogy akkor töltsd fel a telefonodat, amikor ott vagy és ébren vagy. Ez sokkal biztonságosabb.“ – indokolja a szakember.
A kommentszekcióban rengetegen jelezték, hogy most már világos számukra a lényeg, ráadásul a téma szakértőjétől kaptak kielégítő választ. Mások azonban cseppet sem vették ezt komolyan. Egyesek erősködtek, hogy állandóan így járnak el, és sosem volt semmilyen problémájuk a töltőjükkel.
A tűzoltóság fiókja válasszal is illette ezeket a hozzászólásokat: “Azt tanácsolnánk, hogy ne tegye, de nem tudunk senkit kikényszeríteni. Mindössze annyit tehetünk, hogy valós eseményeken alapuló tanácsokat osztunk meg. Mindig reméljük, hogy soha nem lesz ránk szükség.”
A kenti tűzoltóság közleményét egyébként a londoni tűzoltóbrigád is megerősítette. A London Fire Brigade hivatalos tanácsai között ez (is) olvasható: “A lítium-ion akkumulátorok vagy li-ion akkumulátorok könnyű, újratölthető akkumulátorok, amelyek a telefonjainkat, laptopjainkat és fényképezőgépeinket működtetik. Számos elektromos eszközben megtalálhatóak, a mozgássérült robogótól az e-cigarettáig, és emberek milliói használják őket biztonságosan minden nap.”
De „az akkumulátorok tűzveszélyesek lehetnek, ha túltöltik, rövidre zárják, vízbe merítik őket, vagy ha megsérülnek. Nagyon fontos, hogy ezeket is biztonságosan töltsük fel” – írják a közleményben, kihangsúlyozván: soha ne menjünk aludni, amíg a készülék a töltőn van! Mindig márkás töltőket és akkumulátorokat – lehetőleg a készülékünk eredeti tartozékait használjuk, továbbá ne tároljuk őket magas hőmérsékleten, és sose takarjuk le!