Menü Bezárás

Az unokák fényt és örömet hoznak a nagyszülők életébe!

A nagyszülők is szülők, de unokáikkal egy olyan erős és különleges köteléket alkotnak, mely teljesen bearanyozza életük alkonyát.

Az unokák fényt és örömet hoznak a nagyszülők életébe. Bár utóbbiak már átélték a szülői lét és a gyermeknevelés minden élményét, unokáik különleges szerepet töltenek be életükbe.

A nagyszülők küldetése az, hogy unokáikban olyan értékeket és szellemi örökséget teremtsenek, amelyek segíti őket abban, hogy jobb emberekké válhassanak.

Az unokák az új generáció, amely reményt és világosságot hoz a család minden tagjának életébe. De a nagyszülő – unoka kapcsolat mindkét fél számára különleges érzelmi töltetet biztosít.

Gondoljunk csak egy nagyon fontos dologra, hogy bár „nagyszülőknek” hívjuk ezeket az embereket, ennek ellenére rendkívül aktívak, függetlenek, fiatal lelkűek és unokájukról más módon gondoskodnak, mint szüleik.

Számos tanulmány készült annak megválaszolására, hogy a nagyszülők is hozzájárulnak-e az unokák neveléséhez?

A társadalomban mindannyiunknak megvan a maga pedagógiai funkciója. De a nagyszülők különleges szerepet játszanak a családban.

A nagyszülők és unokák közötti kapcsolat, biztosítja az érzelmi jólétet

Általában az anyák és apák szabják meg a szabályokat és döntenek gyermekeik neveléséről, ám a nagyszülőkre különös szerep hárul ezen a téren.

· A nagyszülők már rendelkeznek egyfajta élettapasztalattal. A maguk során ők is szülők voltak, létrehoztak bizonyos irányelveket és betöltötték vállalt szerepüket. A nagyszülőknek már nem kell szigorúnak lenniük, és nem kell eldönteniük, hogy mit szabad és mit nem.

· A nagyszülők és unokák általában egyfajta kommunikációt hoznak létre a szavak felett, amely gesztusokból és szimbólumokból áll. Kommunikációjuk a kölcsönös megértésen, mosolyon, engedékenységen és egyetértésen alapul, mindkét fél számára érzelmi jólétet teremtve.

· A nagyszülők és az unokák rendszeres interakciója leküzdi a depressziót és a szomorúságot. Egyrészt a nagyszülők új felelősséget vállalnak. Másrészt az unokáknak lehetőségük van bizonyos élettapasztalatokat és bölcsességeket megtanulni, amelyeket nem kaphattak meg a szüleiktől.

Természetesen nem minden nagyszülő egyforma, és az unokákkal való kapcsolatok sem mindig azonosak. Azt mondják, hogy az emberek úgy öregednek, ahogyan éltek. Így, ha életük során nem sikerült megoldaniuk bizonyos problémákat, lehetséges, hogy idős éveikre frusztrációval és negatívumokkal telítődnek.

Ezért a szülők döntenek arról, hogy gyermekeik milyen gyakran lépjenek kapcsolatba a nagyszülőkkel. Rajtuk múlik, hogy gyümölcsözővé teszik-e ezt a kapcsolatot. Mindenesetre az unokák fényt és örömet okoznak a nagyszülőknek, és a kapcsolat közöttük nagyon különleges.

A nagyszülők és unokák közötti kötelék örök

A nagyszülők napi segítsége hatalmas segítséget és megkönnyebbülést jelent a szülők számára.

Ez a felelősség azonban nem új keletű a nagyszülők számára. Természetesen a saját gyermekeikről is gondoskodtak. De ezúttal más a helyzet, és a vállalt szerep már nem ugyanaz.

A nagyszülők jelenléte nemcsak az unokák életét gazdagítja, hanem az szülőkét is, akik más módon ismerik meg saját szüleiket, és felfedezik személyiségük más dimenzióit. Így aztán az ők kapcsolatuk is megerősödhet.

Mit kínálnak fel nekünk a nagyszülők?

· A ragaszkodás és az érzések mellett az örökség, amelyet egy nagyapa hagyhat unokáinak, a múlt töredékeinek és az előző generációk családi emlékeinek megteremtése. Ezek az elemek segítenek a gyermeknek abban, hogy többet tudjon meg a világról és önmagáról, és így megismeri a saját gyökereit is.

· Egy másik érdekes szempont, hogy a nagyszülők állandó reflexiói, életszeretetük, örömük, gondoskodásuk és odaadásuk segít a gyermeknek megérteni, mit jelent „bölcs öregemberré” válni. Így a kicsi megtanulja, hogy ne féljen az idő múlásától, hanem társítsa a béke érzésével.

· A családon belül a nagyszülők mindig a béke oázisát és a feszült helyzetek, veszekedések és félreértések lecsillapítására szolgáló stratégiák kimeríthetetlen forrását jelentik.

· A gyermekek nevelése nem könnyű feladat. Nehéz időszakokat is élnek át, amelyekre szüleik a saját múltjukból emlékeznek. Bár a dolgok ma megváltoztak, a lényeg változatlan maradt. A gyerekek önállóságra vágynak, figyelmet igényelnek, kedélyállapotuk változó és néha hibáznak is. De ezekben a helyzetekben a nagyszülők hasznos tanácsokat tudnak nyújtani anélkül, hogy beleavatkoznának ügyeikbe.

Az unokák jelentik a fényt és az örömet

Az unokák fényt és örömet hoznak a nagyszülők életébe. És ez mindig is így volt. Idősebb korban bizonyos nehéz helyzetekkel is meg kell küzdeniük. Ebben az összefüggésben pedig az unokák jelenléte különös jelentőséggel bír. Hogy miért?

A gyermekek segítenek megújítani „felelősség érzetüket” és az életet egy folyamatos áramlásként felfogni, melyben soha nem szabad elveszíteni a reményt!