Gyönyörű hely, mégis nagyon kevesen ismerik Magyarországon! Dobronak egy magyarok lakta falu a szlovén határ túloldalán. Hogy nevét mégis messze földön, rengetegen ismerik, azt két dolognak köszönheti. Az egyik, hogy itt található Közép-Európa egyetlen orchidea farmja, a másik a falu határában elterülő a gyógyító energiákkal rendelkező erdő a Bakonaki-tó körül.
Ahogy a határnak ezen az oldalán Lenti és környéke, a túloldalon Dobrovnik és környéke rendelkezik nagyon pozitív, gyógyító energiákkal, erős földsugárzással, amit még az is érezhet, aki nem hisz benne. De maga a táj, a természet is gyönyörű.
Szlovénül Dobrovnik, magyarul Dobronak falucska lakóinak száma ezer körüli, itt még a 90-es években is a magyarok voltak többségben. A települést Muraszombat felé elhagyva találjuk egy bekötő út végén a Bakonaki tavat, és körülötte az Energia Parkot. De energia ide, földsugárzás oda, itt mindenkit elvarázsol a nyugodt, nagy tó, a csobogó patak, a fák susogó lombja, a lombok között átsütő napsugár, a madárdal és a kellemes csend. Számos turistaút indul az erdőben, a tó mellett is lehet sétálni, de a legtöbb látogatót természetesen az energia-pontok vonzzák, melyek az erdőben szétszórva találhatóak.
Az energiasugárzás epicentrumában a Szent Vid forrás található. A helyiek szerint a tó helyén egykor szántóföld volt, amit az erdőben élő titokzatos szerzetesek műveltek, akikről azóta is sok legenda kering a környéken. Majd a Bakonaki-patakból mesterségesen duzzasztották a tavat, melyben a helyiek szerint zöld ruhás, zöld hajú vízi tündérek élnek.
A legerősebb energiaáramlást a Szent Vid-kápolnánál mérték, azon a helyen, ahol már évszázadokkal korábban is templom állt.
A kápolna mellett vezet le az út a Szent Vid forráshoz.
Különleges energiákkal rendelkezik a Szent Vid forrás vize is. Gyógyító hatással bír látás- és hallásproblémák esetén, valamint emésztőszervi, idegi és bőr-rendellenességek enyhítésében.
Ha tavasszal érkezünk, még a fák lombosodásának kezdetén, az erdőt virágszőnyeg borítja. Mindenfelé kék meténg, és rengeteg tőzike. Mint nálunk a hóvirágból, itt a tőzikéből van sok-sok bokorral. De a tőzike is védett növény, csak gyönyörködjük benne, ne szakítsuk le.
A területen 26 pontot jelöltek meg, melyek többszöri tartózkodás után enyhítik a különböző egészségügyi problémákat és javítják a pszichikai – fizikai állapotunkat.
Az erdőben, a domboldalban a legmagasabb ponton a 25-ös és a 26-os táblácska található. A 26-os tábla mellett állva vagy ülve az életerőnket turbózhatjuk fel, én itt éreztem a legintenzívebben valami energiaáramlást. A 25-ös pont a vérképünket javítja, ezért mindenképpen érdemes felmenni ezekhez a pontokhoz.
Az egyes pontok látogatási ideje nincs szigorúan korlátozva, hiszen mindenkinek más a szükséglete, mindenkinek más az energiabefogadó képessége. Az egyes pontok között sétáljunk kényelmesen, 10 percig lazítsunk, pihenjünk a kihelyezett padokon.
Az erdőben sétálva, vagy az energia pontokon töltődve folyamatosan figyeljük az érzéseinket, mert túl is terhelhetjük a szervezetünket. A túlterhelés figyelmeztető jelei: szédülés, mellkasi feszültség, légzési zavarok, fáradtság, alsó végtagi fájdalmak. Ha valaki ilyet érez sétáljon tovább az ösvényen és pihenjen meg egy semleges helyen.
Aki hisz a Föld jótékony sugárzásainak erejében, annak is tudnia kell, hogy a teljes gyógyító hatás érdekében célravezető a park rövid időn belül történő, többszöri meglátogatása. Egyszeri látogatástól nem várható érezhető hatás.
Az erdő télen is látogatható, és akkor is elég varázslatos. 🙂
Aztán mindenképpen érdemes betérni Dobronak másik nevezetességébe, a trópusi kertbe az orchidea farmnál.
Az ‘Ocean Orchids’ Közép-Európa egyetlen orchideatermesztő vállalkozása. A 4 hektáros üvegházban – amelyet geotermikus energiával saját termálkútjukból fűtenek – 160 féle Phalaenopsis orchideát termesztenek, trópusi körülményeket biztosítva számukra. Évente 2 millió növényt nevelnek.
A melegvíz utáni kutatás meghozta az eredményt, a terület alatt forró termálvizet találtak, melyet a trópusi kert és az orchideák nevelő-csarnokainak fűtéséhez használnak. A kút a kis üvegpiramis alatt látható.
Az üvegházakat úgy építették, hogy az összes tető egy irányba lejt, az épületek mellett pedig egy nagy tóba gyűjtik az esővizet. Ezt a növények öntözéséhez használják fel. Olyan szerencsések voltak eddig, hogy egész évben kitartott az esővíz, és még csak egyszer, egy kifejezetten hosszú száraz, forró időszakban kellett csak pótolni más forrásból az öntözővizet.
Az orchideák nevelő-csarnokaiba nem léphetünk be, mert a növényekre veszélyes kórokozókat, fertőzéseket vihetnénk be a ruhánkon, cipőnkön, de bekukucskálni azért lehet pár helyen.
Az orchideák egy éves palántákként, két kis levélkével érkeznek holland vagy távol-keleti laboratóriumokból.
A palánták még egy egész évet töltenek el itt, az üvegházakban, ahol három életszakaszon, ‘évszakon’ mennek keresztül. Először meleg nyár van nekik, mint a trópusokon, itt újabb leveleket hajtanak, majd áthelyezik őket egy hűvösebb részre, ahol + 10-15 fok körüli ‘tél’ van. Ott a növénykék ‘sokkot’ kapnak, és a levélkék közül kihajtanak a virágzó ágak. Ezután jön a ‘tavasz’, egy, a lakások, szobák hőmérsékletéhez hasonló, 20 fok körüli helyre kerülnek, ahol hozzászoktatják az orchideákat a későbbi élőhelyük körülményeihez, és kezdődhet is a csomagolás és a kiszállítás az üzletekbe.
Az Ocean Orchids csak Phalaenopsis típusú orchideákkal foglalkozik, azonban ennek rengeteg színváltozatát nevelik. Vannak egészen különleges színű és mintázatú orchideák is.
Sokan vannak, akik buknak a kékre … Igen, kék is van, de ugye azt mindenki tudja, hogy ez nem igazi szín, a fehér (vagy a képen látható rózsaszín mintájú) orchideákat kék festékbe állítják, és a gyökereken keresztül a festéket felszívva lesznek a virágok is kékek. Tehát ha ez egyszer elvirágzik, hiába hoz újabb virágokat majd, többet már nem lesz kék.
De rengeteg gyönyörű színben pompázó orchideájuk van. A ‘látogató központba’ belépve tulajdonképpen egy boltban találjuk magunkat, ahol nagy állványokra kirakva sokféle orchidea közül választhatunk.
Az árak 5 Eurótól a csillagos égig tartanak. Normál 2-3 ágú, virágzó növényt szép színekben 10-12 Euróért vásárolhatunk (ha akcióznak, kifoghatjuk olcsóbban is). Lehet, hogy ez egy picit drágább, mint itthon a hiperekben, de itt közvetlenül a ‘gyártótól’ vehetünk egészséges és megfelelő körülmények között tartott növényt, míg azt nem tudhatjuk, hogy az itthon kapható orchidea a boltba kerülésig hányszor fázott meg, és milyen betegségek vagy kártevők támadták meg a többi növény között.
A farm munkatársai ellátnak bennünket használati utasítással is, elmondják hogyan és hol tartsuk az orchideákat otthon, hogy hosszú életűek legyenek és újra virágba boruljanak. Kiegészítőket is vásárolhatunk, gyönyörű kaspókat, speciális orchidea talajt és tápoldatokat is árulnak.
A kínálat folyamatosan változik, attól függően, hogy épp mely virágok érik el az eladási méretet. Folyamatosan akcióznak is, hogy a kisebbek, hol a nagyobbak kaphatóak akciós áron. És ezt a sok gyönyörű virágot látva nagyon nehéz megállni, hogy ne vásároljunk legalább egyet.
De a látnivalóknak még nincs vége! 2007-ben létrehoztak egy 700 m2-es trópusi kertet is, kifejezetten turisztikai céllal, egy látványosságnak, ahol be tudták mutatni az orchideák eredeti élőhelyét is.
A trópusi kert hamar népszerű lett, így aztán 2012-ben megduplázták a méretét és ma már összesen 1500 m2-en több mint 400 különböző trópusi növényt szemlélhetünk meg az eredetihez nagyon hasonló körülmények között és méretben.
2008-2009-ben újabb üvegházakat építettek, így már 30 ezer m2-en nevelték az orchideákat, majd 2012-ben tovább építkeztek, így mára 40 ezer m2-en folyik a ‘termelés’ és évente 2 millió cserép orchideát tudnak értékesíteni.
A trópusi növények között pedig ott vannak mindenfelé az itt nevelt, gyönyörű orchideák is.
A teljes üvegház komplexum hőmérsékletét és a levegő páratartalmát számítógépek felügyelik, és biztosítják az előírt, megfelelő körülményeket a növényeknek. Ha kell rákapcsolják a melegvíz keringtetését, ha kell szellőztetnek, ha kell megnyitják a tető alatti vízporlasztó csapokat. Ez a trópusi kertben is így működik, ezért időnként egy kis ‘esőben’ is lehet részünk.
A trópusi kertben van két tó és egy nagy vízesés is.
Itt egy csomó olyan növénnyel, gyümölccsel, fűszerrel ismerkedhetünk meg, amiket csak a boltok polcairól vagy a fűszeres zacskókból ismerünk.
Például ugye tudjátok, hogy az ananász egyáltalán nem fán terem, hanem szinte a földön, egy alacsony növénykén. 🙂
De a gyümölcsöknél maradva, van papaya, mangó, avokádó is, meg egyéb különleges termések, és a banánfákon is rendszeresen van friss banán, amit a pultnál meg is lehet kóstolni.
Van itt bors és kávé, vanília (tudtátok, hogy az is orchidea?), borsmenta, mimóza, de a legeslegjobb illata ennek a kis jelentéktelen virágocskának van egy, még nem túl nagy fán. Érdemes megkeresni! Csodálatos illata van.
Rengeteg szobanövényként ismert virág is van a trópusi kertben, filodendronok, legyezőpálmák, vitorlavirág, flamingó minden színben, vizi pálma, cikász, szobafenyő, papagájvirág, meg egy csomó minden még, aminek nem is tudom a nevét. 🙂
A trópusi kert egyénileg ingyenesen látogatható, csoportoknak idegenvezetéssel 5 Euro a belépő. Érdemes egyébként vezetést kérni, vagy megbeszélni, hogy egyéni látogatás esetén erre hogyan van lehetőség, mert nagyon kedves, magyarul tudó, felkészült, csinos hölgyek tartják a vezetést, bemutatják a különleges növényeket, mesélnek róluk, és rengeteg plusz információt tudhatunk meg mind a trópusi kert növényeiről, mind az orchideákról.
A trópusi kert minden nap nyitva van. Télen reggel 9-től este 5-ig. Forrás
Nézz bele ebbe a videóba is:
Vannak egynapos buszos utak (Budapestről is) is. Neten elérhetőek. A felkínált ajándékokból lehet választani mindenkinek egyet: díszcserepet vagy orchidea átültetéséhez készletet, amely tartalmaz: 3 liter orhideaföldet, három műanyag cserepet, három fapálcát és három csipeszt vagy prospektust, benne hasznos tanácsokkal a sikeres orchidea neveléshez. Természetesen minden látogató kedvére vásárolhat a mintaboltban.