Menü Bezárás

“Hé, vén szivar, hol van a főnököd irodája?” – kérdezi tőlem az álláskereső, aki nem tudja, hogy én vagyok a főnök

Egy férfi vezetői állásra jelentkezett a konzervgyárba, és megkérdezte egy rosszul öltözött, piszkos munkástól, hogy hol van a főnök. A férfi nem is sejtette, hogy épp most sértette meg a fő termelési vezetőt, de ami ezután történt, az még váratlanabb!

Megtöröltem a homlokomat, és elsétáltam a géptől. A konzervgyár egyik gépével volt egy hatalmas problémánk, és a mérnökeik nem tudták megfejteni. De én tudtam, hogy mi kell, hiszen én voltam itt a legrégebb óta. Így hát átöltöztem az öltönyömből a munkaruhámba, és nekiláttam a munkának.

A végére zsír és kosz borított be, de megérte, mert a gép újra működött. Nem veszítettünk el egy egész napi munkát, én boldog voltam. Évtizedek óta annak a wisconsini konzervgyárnak voltam a tagja, és szinte mindent tudtam. Egyszerű alkalmazottból egészen a vezérigazgatóig küzdöttem fel magam.

Mégis, mindig segítettem, és ha kellett, bepiszkoltam a kezem. Nem voltam büszke rá. Minden egyes munka fontos volt.

Mikor azonban visszasétáltam az irodám felé, és egy nedves törülközővel tisztogattam a kezemet, egy jól öltözött fiatalember megállított.

“Elnézést” – kérdezte, én pedig felhúzott szemöldökkel fordultam meg. Láttam, hogy a férfi láthatóan gúnyosan rám nézett. “Ó, mindegy.”

“Szüksége van valamire? Esetleg segíthetek” – ajánlottam fel kedvesen.

“Nah, ember. Nem tudsz segíteni nekem. Egy magasabb beosztású fickóval kell beszélnem” – felelte a fejét rázva.

Sóhajtottam, de továbbra is udvarias maradtam. “Hidd el, bármiben tudok segíteni. Mire van szükséged?”

“Tényleg? Ha, nem hinném” – gúnyolódott, majd megvonta a vállát. “Rendben. Hé, vén koldus, merre van a főnököd irodája?”

A szemöldököm majdnem a hajvonalamig húzódott fel. Megdöbbentett, hogy valaki így beszél velem, és ez emlékeztetett az összes többi vezetőre, akik évtizedekkel ezelőtt borzalmasan bántak velem. Felülemelkedtem rajtuk, jobbá és nélkülözhetetlenné váltam a vállalat számára. Végül mindannyiukat kirúgták, engem pedig előléptettek.

Megfogadtam magamnak, hogy soha senkivel nem fogok így bánni, vagy lenézni őket. Másokat is erre bátorítottam, ezért volt olyan stabil a munkakörnyezetünk.

Arra gondoltam, hogy elzavarom, de aztán eszembe jutott, hogy miért készítettünk interjút fiatalokkal. Szükségünk volt valakire egy speciális pozícióra, és én többet akartam tudni erről az arrogáns emberről.

“Kit keres pontosan?” – folytattam.

“Flanaghan urat” – mondta a fiatalember gúnyosan. “Ismeri őt?”

“Igen, persze.. Én vagyok Flanaghan úr. Jöjjön velem.” – válaszoltam, és megfordultam. Az irodába sétáltam, nem is néztem, hogy követ-e. Tudtam, hogy követni fog.

“Uram, nagyon sajnálom” – kezdte, miközben becsukta az irodám ajtaját.

“Tartogassa a kifogásokat az édesanyjának. Üzleti ügyben van itt. Üljön le, és kezdjük!” – ültem az íróasztalom mögött, és a fiatalembert néztem, aki idegesen ült le velem szemben, és Leonardként mutatkozott be.

Bólintottam, és belekezdtem a bonyolult, technikai kérdések záporába. Meglepő módon a fiatalember válaszolt rájuk. Kicsit fojtogatta a szavakat, de végül visszatért az önbizalma.

Még a sértő szavak után is lenyűgözött a viszonylag fiatalon szerzett tudása és tapasztalata. Volt benne valami, ami arra késztetett, hogy többet akarjak tudni. Láttam magamat a fiatalember szemében, a ragyogását és a szakma iránti szomjúságát.

De többet akartam tanítani neki, mint apa a fiának, ami furcsa volt, tekintve, hogy nekem egyáltalán nem voltak gyerekeim. Nyilvánvaló, hogy a kölyök pénzben és kiváltságokban nevelkedett. Leonard hozzáértő és képzett volt, ezért felajánlottam neki a munkát.

“Tényleg? Azután… ami ott hátul történt?” – kérdezte bizonytalanul.

“Igen. A második esély megadása az egyik legjobb tulajdonságom; szerintem be fogsz illeszkedni. Egy kis betanítás után. Gratulálok.”

Leonard el volt ragadtatva, és gyorsan munkához látott. A szárnyaim alá vettem, megmutattam neki, hogy bármely cégnél vezető beosztásúnak lenni többre van szükség, mint az iskolában tanult készségekre. Olyasvalakivé kellett válnia, akire felnéznek az emberek. Valakinek, akiben a dolgozók megbízhatnak. Valaki, aki tisztel mindenkit, aki alatta dolgozik.

És bár Leonard első szavai közül néhány sértő és lealacsonyító volt, a fiatalember bebizonyította, hogy érdemes. Mikor évtizedekkel később nyugdíjba mentem, Leonard vette át az irányítást, és tudtam, hogy a vállalat rendben lesz. Mindent megtanítottam neki, amit tudtam, mint apa a fiának.

Mit tanulhatunk ebből a történetből?

  • Soha ne ítéljünk meg másokat a külsejük alapján. Leonard elkövette azt a hibát, hogy rosszul beszélt a főnökkel, nem tudta, ki ő. De megtanulta a leckét.
  • Fontos megtanulni, hogyan adjunk második esélyt. A sértő szavak ellenére Henry meglátott valamit Leonardban, és adott neki egy második esélyt, ami a jövőben kifizetődött.