Menü Bezárás

Hogy vagy Anyu? Miért ilyen nehéz megkérdezni?

Feltétlenül olvassák el azok, akiknek az édesanyja nagymama korú lett. Az Anya sérthetetlen, örök és bensőséges kapcsolat. Azonban egyszer eljön az a nap, amikor ő is megöregszik… Megérteni és elfogadni ennek a szónak a jelentését óriási kihívás. Elsősorban magadon kell változtatni.

Mi a fő problémájuk a fiatal szülőknek az idősebb korosztállyal? Vagy megvédjük a magánszféránkat és meghúzzuk a határokat, vagy sajnálkozunk azért, hogy az őseink nem akarnak segíteni nekünk. Vagy néha mind a kettőt csináljuk.

Aztán egyszer csak rájössz: a nagymama már nem tud fára mászni és nem tudja leszedni az almát. Nem fog már a távoli erdőben az unokákkal sétálni és gombászni, bogyókat szedni, mert fájnak a lábai. Nem tudja már elvinni a gyermeket a szakkörre és várni órákon keresztül, mert a sok üléstől megfájdul a háta. Nehéz lesz az unokáért az óvodába mennie, mert már nem tud felmenni a csoporthoz a harmadik emeletre.

Miről is beszélünk, hiszen már csak busszal tud eljönni hozzánk, pedig a szomszéd lakótelepen lakik, és ilyenkor sokáig ücsörög az előszobában, hogy kipihenje az utazás fáradalmait.

Próbálod csökkenti a nagymamára jutó terheket azzal, hogy a testvéreidet kéred meg arra, hogy segítsenek neked. De ha sokáig nem kéred a nagyit, hogy segítsen felügyelni az unokákra, egyszer csak megsértődik. És azt fogja mondani: „Mi van? Már teljesen megfeledkeztetek rólam?”

Fokozatosan kialakul a „nyugdíjas háromszög” típusú elfoglaltság: gyógyszertár – orvos – TV. Neked, a családodnak és a gyerekeidnek is egy új világot kell keresni, mert az ő világába már nem fértek bele.

A legfontosabb, hogy a nagymamának ne legyen kétsége afelől, hogy szeretik őt, és így is szükség van rá, függetlenül attól, hogy segít, vagy nem segít a gyerekeknek, vagy az unokáknak.

A kisebb gyermekeinkkel gyakrabban látogattuk meg a nagymamát és együtt sétáltunk vele a friss levegőn. Majd közösen megebédeltünk egy közeli étteremben.

Ha a nagymama segíteni szeretne a családnak, csak nincs elég ereje, mindig lehet olyan elfoglaltságot találni neki, ami fellelkesíti. „Légy szíves süss nekünk pitét, a tiéd finomabb, mint a bolti. Vasárnap este beugrom érte, két napra elég lesz tízóraira a fiamnak az iskolába, tudod, hogy imádja!” Csináljunk ebből hagyományt, amíg van ereje a nagymamának.

Az idősek pszichológiája és a velük való kommunikáció némileg eltér az általános kapcsolatok pszichológiájától. Nézd át a tippjeinket, amelyek megkönnyítik az idős szülőkkel való viszonyodat.

Ne a logikára, hanem az érzelmek alapozz!

Az idősebb embereket olyan sztereotípiák vezérlik, amelyek a mi korunkban irrelevánsak. Csak a türelem segít elkerülni a kommunikációs problémákat.

Védekezés

Néha, hogy megúszd a felesleges tanácsokat, ajánld fel azt, hogy ő végezze el az általa kritizált feladatot. Az időseknek már nem olyan jó a látásuk és már ügyetlenebbek is. Valószínűleg a veszekedés ezzel fog véget érni: „Akkor csináld úgy, ahogy te akarod!”

Mutass érdeklődést!

Bólogass és hallgasd figyelmesen a nyugdíjasokra vonatkozó reformokat. Hallgasd meg, hogy mennyire tiszteletlenek a szolgáltatóknál és hogy megint emelkedett a vaj és a hajdina ára. Tegyél fel kérdéséket, még ha azok buták és értelmetlenek is.

Foglald le!

Adj az erejének megfelelő feladatot, még akkor is, ha azt neked később újra meg kell csinálnod. Az elfoglalt embernek nincs ideje morogni. Egy kupac friss újság, néhány új TV csatorna csodákra képes!

Természetesen ezek csak apróságok, amit az idős szüleidért tehetsz. Néha a betegségek úgy kimerítik őket, hogy azon már semmiféle időskori pszichológia sem segít. Rugalmasság, önbizalom és tisztelet az, amit fejlesztened kell, még a megváltozott állapot felismerésének a legelején.