Menü Bezárás

Hogyan szaporítsuk az avokádót otthon?

Az avokádót nem kell bemutani senkinek, azt viszont már kevesebben tudják, hogy ez a növényt hazánkban is viszonylag egyszerű magról szaporítani. Ehhez adunk most egy kis videós segítséget. Sőt egy guacamole receptet is megosztunk veletek!

Avokádó eredete és termesztése

Mielött nekilátunk az avokádó szaporításának és termesztésének, ísmerkedjünk meg a növény eredetével és termesztésével alapfokon. Az avokádó, melynek a latin neve Persea americana egy örökzöld fa, amely a Lauraceae családba tartozik. Általában 4-5 méter magasra nő, bár vannak nagyobb méretű fajtái is. Az avokádó fa levelei sötétzöld színűek, bőrszerűek és egyszerűek, ovális vagy hosszúkás alakúak. Az avokádó fa virágai kicsik, zöldes-fehérek és csoportokban helyezkednek el. Az avokádó a beporzás szempontjából részben öntermékeny, azaz egy fa önmagában is termést hozhat. Azonban a nagyobb termés elérése érdekében ajánlott több avokádófát ültetni egymás közelébe.

Az avokádó eredeti hazája Közép-Amerika, ahol már évezredek óta termesztik. Az aztékok és a maják már előszeretettel fogyasztották az avokádót, és elismerték tápláló és gyógyító tulajdonságait. A spanyol hódítók hozták el az avokádót Európába, majd később a 20. században terjedt el az Egyesült Államokban és más trópusi és szubtrópusi területeken.

Az avokádó igényli a meleg, trópusi vagy szubtrópusi éghajlatot. Érzékeny a hidegre, különösen a fagyre, és a hosszú és súlyos fagyok károsíthatják a fát., ézért hazánkban gondoskodni kell a fagymentes teleléséről Ideális termesztési hőmérséklet 20-30 Celsius-fok között van. Az avokádófa igényli a jó vízelvezetést, és nem tolerálja a pangó vizet.

Az avokádók érése a fán történik, és amikor a gyümölcs puha tapintású és a héja sötétzöld vagy fekete színű, akkor érett állapotban van. Az avokádó termesztése időigényes lehet, mivel a fa általában csak néhány év múlva kezd termést hozni. Azonban a megfelelő gondozás és a megfelelő körülmények között az avokádók kertészetben bőséges termést adhatnak, amelyek népszerűek a fogyasztók

A guacamole eredete és egy recept

A guacamole egy hagyományos mexikói étel, amely egy krémes, zöld színű szósz vagy mártás. A guacamole fő összetevője az avokádó, amelyet többféle hozzávalóval kombinálnak, hogy gazdag és ízletes ízvilágot hozzanak létre.

Az avokádóból készült guacamole eredete az ősi közép-amerikai kultúrákhoz nyúlik vissza, mint például az aztékok és a maják. Az avokádóval való ételkészítés és fogyasztás már több ezer éve jelen volt az őslakos közösségek életében. Az azték nyelvben a guacamole jelentése „avokádó szósz” vagy „avokádó tészta”.

A guacamole receptje generációkon át öröklődött, és ma is számos változata létezik. Az alapvető hozzávalókon kívül, mint az avokádó, lime vagy citrom, hagyma és fokhagyma, sokan hozzáadnak paradicsomot, chili paprikát, korianderlevelet és más fűszereket íz és textúra hozzáadására.

A guacamole népszerűsége világszerte növekszik, és számos konyhában és étteremben megtalálható. Gyakran fogyasztják tortilla chipsszel, zöldségekkel vagy különböző ételkísérőként.

Nézzün egy egyszerű receptet:

Hozzávalók:

  • 2 érett avokádó
  • 1 paradicsom
  • 1 lime vagy citrom
  • 1 kis hagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • Friss korianderlevél (ízlés szerint)
  • Só és bors ízlés szerint

Elkészítés:

  1. Az avokádókat vágd ketté, távolítsd el a magját és kanalazd ki a húsát egy tálba. Törjük össze egy villával vagy használjunk krumplinyomót, amíg krémes állagú lesz.
  2. A paradicsomot vágd apró kockákra és tedd az avokádóhoz.
  3. A hagymát és a fokhagymát finomra vágd, majd add hozzá az avokádóhoz és a paradicsomhoz.
  4. Facsarjunk ki egy lime vagy citrom levét a guacamolehoz. A friss citrom vagy lime gyümölcs adja a frissítő savasságot.
  5. Ízlés szerint adj hozzá friss korianderleveleket. Ha nem szereted a koriander ízét, kihagyhatod vagy helyettesítheted petrezselyemmel.
  6. Ízesítsd sóval és borssal, majd alaposan keverd össze az összes hozzávalót.
  7. Hagyd pihenni a hűtőben legalább 30 percig, hogy az ízek jól összeérjenek.
  8. Tálald a frissen elkészült guacamolét tortilla chipsszel vagy zöldségekkel, és élvezd!

Hogyan szaporítsuk az avokádót?

Rgy rövid videó arról, hogy hogyan szaporítsuk az avokádót!

Kép és a videó forrása: https://www.instagram.com/p/CrTU3rUpgg5

Az Avokádóról

Az avokádó egy gyümölcs, amely hosszúkás formájú és zöld héjjal rendelkezik. A gyümölcs belsejében egy nagy mag található, amelyet a legtöbb esetben eltávolítanak, mielőtt fogyasztják az avokádót. Az avokádó húsa sárgászöld vagy krémszínű, sima és vajos állagú.

Az avokádó íze enyhén diós és krémes, ami sokaknak nagyon ízletesnek tűnik. Az éretlen avokádó kemény, savanykás és keserű lehet, de a megfelelő időben érett avokádó puha és kellemesen krémes.

Az avokádó tápláló és egészséges, sok egészséges zsírt, rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Gazdag káliumban, C-vitaminban, E-vitaminban, K-vitaminban és B-vitaminokban. Emellett antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek segíthetnek a szervezetnek a szabadgyökök elleni védekezésben.

Az avokádót gyakran használják salátákhoz, szendvicsekhez, guacamole készítéséhez vagy egyszerűen csak pirítósra kenve. Sokan a reggeli vagy a brunch részeként fogyasztják, mert tápláló és laktató. Az avokádó kiválóan illeszkedik a vegetáriánus vagy vegán étrendbe is, mivel jó forrása lehet a növényi alapú zsíroknak és fehérjének.

Az avokádó kalóriatartalomma magas, így mértékkel kell fogyasztani, ha figyelünk a testsúlyunkra. Aki azonban egészséges zsírokat és tápanyagokat szeretne bevinni, az avokádó kiváló választás lehet az étrendjében.