Menü Bezárás

Íme, az ország, ahol nincs se gyorsétterem se kaszinó, de az energia és az egyetemek ingyenesek, továbbá senki nem zárja be a bejárati ajtót!

Számos filozófus és gondolkodó álmodta meg és írta le, milyen is egy tökéletes társadalmi rendszer; az országot, a „tejjel és mézzel folyó Kánaánt”. Ezek mind utópisztikus elképzeléseknek bizonyultak.

Ha tárgyilagosak akarunk lenni, akkor el kell ismernünk, hogy a kétségbeesett emberekkel teli, erőszak és a korrupció világa, aligha szervezhet magából ilyen jóindulatú, jót, békét és valódi szolidaritást mutató államot, írja Tony Poptamas.

Azonban van egy állam a világon, melynek nincsen szüksége hadseregre, egy olyan ország, ahol a házak és az autók nincsenek bezárva, és ahol az energia mindenki számára ingyenes. Egy olyan ország, ahol nincsenek sem gyorséttermek, sem kaszinók. Ezt az országot Izlandnak hívják!

Az izlandi csodáról nem olvashatunk az újságokban, mert az utolsó dolog, amit a világot irányító erők szeretnének, az az, hogy Izland példája valódi mintává váljon a többi ország számára is. Izlandon nem sok évvel ezelőtt történt egy nagyon érdekes forradalom. Ez a 2008-as gazdasági világválság után történt.

Az alávaló világpolitikától eltérően, amely a válságot létrehozó nemzetközi bankokat még pénzzel is segítette, Izlandon ezek a politikai erők elveszítették hatalmukat, a bankokat államosították, és a válság okozóit megkeresték és letartóztatták.

Ráadásul a polgárok az utcára vonultak, hogy ezzel is támogassák az új alkotmányt, mely a javakat minden ember javára osztja szét.

Az izlandiak 93%-a támogatta népszavazáson, hogy a bankok felé fennálló adósságot senkinek se legyen kötelező visszafizetni.

Az úgynevezett „nemzetközi közösség”, a „szabad világra” igencsak jellemző módon válaszolt a fentikre: soha nem látott nyomás alá helyezték Izlandot. Az Egyesült Királyság és Hollandia súlyos gazdasági szankciókkal fenyegette meg Izlandot, amennyiben az izlandi állampolgárok megtagadnák a bankok felé fennálló adósságaik visszafizetését. Kilátásba helyezték Izland teljes elszigetelését is.

Az IMF pedig azzal fenyegetőzött, hogy megfosztja az országot bármely segítségétől. A brit kormány azt is kilátásba helyezte, hogy befagyasztja az izlandiak megtakarításit és folyószámláit. De az izlandiak nem engedtek a nyomásnak. Grímsson elnök ezt mondta: „Azt mondták nekünk, hogy ha nem fogadjuk el a nemzetközi közösség feltételeit, akkor észak Kubájává válunk. De ha elfogadtuk volna, ma mi lennénk észak Haitija!”

Mit tudunk erről a szigetországról, ami az Atlanti-óceán északi részén, az Északi-sarkvidéktől nem messze fekszik?

Capital.ro szerint „930-ban az izlandiak létrehozták a világ első parlamentjét, az Alþing-ot. 1262-ben a norvégok elfoglalták a szigetet, 1380-ban dán uralom alá került. A második világháború idején az Egyesült Királyság stratégiai okokból megszállta a szigetet, 1944-ben nyilvánította ki függetlenségét.”

A mai Izland meglehetősen vonzó társadalmi berendezkedést tudhat magáénak. Talán azért, mert csak 325 000 ember él 103 000 négyzetkilométeren (vagyis körülbelül 3 ember négyzetkilométerenként).

Az izlandiak jól ismerik egymást, ezért könnyebben bevonhatóak az ország ügyeinek intézésébe, mint ezt a válság során bizonyították is.

Mindenesetre Izland ma az az ország, ahol legfejlettebb a társadalmi rendszer, ez az ország leginkább humánus és békés. Íme, néhány olyan érdekesség, amelyet a Capital.ro összegyűjtött:

1. Az országba látogató turisták száma több mint kétszerese a lakosság számának. Az idegenforgalom az ország GDP-jének egyharmadát adja.

2. Mivel a népesség nagyon kicsi, az emberek ismerik egymást. Ennek eredményeképpen a házak nincsenek zárva, és az autókban is bent maradhat a slusszkulcs. A házkulcs használata ezen a szigeten durvaságnak számít.

3. Izlandon nincs McDonald’s sem. Mindet bezárták a gazdasági válság nyomán 2009-ben.

4. Izlandnak nincs hadserege. Védelmi szerepe csak a határőrségnek van. Ha egy izlandi hadseregben szeretne szolgálni, csatlakozhat a norvég hadsereghez a két ország közötti megállapodás szerint.

5. Az összes felhasznált energia megújuló forrásokból származik, kivéve az autók számára szolgáló üzemanyagot. Izland egyike azon kevés európai országoknak, ahol távfűtést alkalmaznak. De a többi országtól eltérően, itt az energiáért nem kell fizetni.

6. Az iskolák és a főiskolák is ingyenesek.

7. Izlandé az egyik legfejlettebb közegészségügyi rendszer a világon (15. helyezett a világrangsorban), és olyan jól működik, hogy még magánkórházak sem léteznek, sőt a magánbiztosítás gyakorlatilag nem létezik.

Mindezek mellett Izlandot minden évben a tíz legmagasabb életszínvonalú ország közé sorolják. Itt van egy gazdasági csoda, amit teljesen jogosan a „sajátjuknak” tekinthetnek.