A fűnyírás egyike azoknak a házimunkáknak, amelyeket időjárástól függetlenül el kell végezni. De számít-e az időzítés? Kiderült, hogy van jobb időpont a fűnyírásra.
A legjobb napszak a fűnyíráshoz
„A legjobb időpont a fűnyírásra az, amikor a fűkorona vagy a levelek szárazak” – mondja Clint Waltz – „Ez azt jelenti, hogy miután a harmat megszáradt, ami általában dél körül van, még a párás délkeleten is”. Késő délután is elfogadható a fűnyírás, például este fél hat vagy hat körül.
Persze az élet úgy hozza, ahogyan kell, és nem mindig van rugalmas időbeosztásunk. De vajon az optimális napszakban történő kaszálás elmaradása kárt okozhat? „A betegségek csökkentése szempontjából ez nem igazán számít” – mondja Waltz. „A napszak, amikor nyírunk, nem betegségcsökkentő stratégia”.
A legrosszabb napszak a fűnyíráshoz
Kerülje a fűnyírást közvetlenül eső vagy öntözés után. A nedves füvet nagyon kényelmetlen nyírni, rátapad a fűnyíróra, és csomókat hagy a gyepen, amelyek vírusokat szaporíthatnak és csúnyán néznek ki. Ezenkívül bármilyen fűnyíró (lovas, hajtott vagy tolt) barázdákat hagyhat a nedves talajban, és a talajtömörödés valószínűsége is nagyobb, ha a talaj nedves, mondja Waltz. A lényeg: az alkalmi nedves fűnyírás nem károsítja a gyepet, de nem szabad szokássá válnia.
Tippek a megfelelő fűnyíráshoz
Ha már itt tartunk, tartsunk be még néhány szabályt a helyes fűnyíráshoz. Először is, élezd meg a pengéket egy szezonban kétszer, hogy tiszta vágásokat végezz, és ne húzd a füvet. A tiszta vágás jobban néz ki, de kutatások szerint a fű így kevésbé lesz fogékony a betegségekre és egyéb stresszhatásokra.
Győződjön meg arról is, hogy a megfelelő magasságban nyírja a füvet. „A megfelelő magasságban történő kaszálás optimalizálja a koronasűrűséget, a gyökérzet mélységét és a térfogatot” – mondja Waltz. „Ha kiterjedtebb a gyökérzet, a gyep nagyobb mélységből tudja felvenni a vizet, és jobban ellenáll a szárazságnak és más stressztényezőknek.” A sűrű gyep a gyommagvak csírázását is megnehezíti.
Mi a helyes gyepmagasság?
A megfelelő gyepmagasság a fű fajtájától és a lakóhelytől függ, mondja Waltz. Például a délkeleti területek egyes részein a St. Augustine füvet 2 ½-3 hüvelyk magasságban kell nyírni, míg a melegebb régiókban 3 ¼-4 hüvelyk magasságban kell nyírni. Vegyes gyepek esetében a füvet a gyepen uralkodó fajnak megfelelő magasságban kell nyírni.