A mai nagyszülőség valamelyest mást jelent, mint a 20-30 évvel ezelőtti, a korábbiakról nem is szólva. Ránk, mai nagyszülőkre kettős feladat is hárul: egyrészt gondoskodnunk kell idős szüleinkről, akik jó esetben a közelünkben laknak; másrészt pedig felnőtt gyermekeink családját kell támogatnunk, ahol a szülők sokszor túlmunkával, túlzottan nagy leterheltséggel tudják biztosítani a családjuk számára szükséges igényeket.
Sokszor nem egyszerű feladat minden területen megfelelően helyt állni, főleg akkor, ha fiatal idősként még mi magunk is még dolgozunk. Ilyenkor jut a legkevesebb szabadidő magunkra, szellemi-lelki feltöltődésünkre; holott fontos lenne, hogy mentális egészségünket karbantartsuk. Ne feledjük, a családban sokan számítanak ránk, nem engedhetjük meg maguknak, hogy ne törődjünk magunkkal.
Az alábbiakban 5 tippet sorolunk, amiket érdemes a hétvégékbe beiktatni ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott, önmagunkkal harmóniában lévő nagyszülők lehessünk.
5 dolog, amit tegyél meg minden hétvégén
1. Szánj időt a hobbidra
Még akkor is, ha felesleges időtöltésnek tűnik, szánj időt a hobbidra, mert ez az az elfoglaltság, ami kellően kikapcsol és feltölt. Ne sajnáld magadtól az időt, sok teendő mellett a pihenés éppúgy része kell, hogy legyen a mindennapoknak, mint a leterhelő munka. Arról nem beszélve, hogy az agy a sok leterheltség miatt egyszerűen kifárad, és csak akkor tudsz hatékonyan gondolkodni, ha ki tudod időnként “üresíteni” az elmédet. Ha nincs még hobbid, akkor válassz egyet mihamarabb!
2. Keress fel olyan helyet, ahol eddig még nem jártál
Ha teheted, akkor utazz el ismeretlen vidékre, ahol még nem jártál. Sokszor az egynapos kirándulás után is kicserélve érezzük magunkat – ezért kell mindig egy-egy rövidebb-hosszabb kirándulást-utazást beiktatni az életünkbe – még akkor is, ha “nincs rá idő”. A fizikai helyváltoztatás az egyik legjobb módja annak, hogy a mókuskerékből kizökkenj. Ha nincs rá lehetőséged, akkor sétálj el a városod egy olyan részére, amit kevésbé ismersz – egészen biztosan lesz ilyen.
3. Hívd át az unokákat
Hívd át az unokát játszani, hiszen az unokák nevetése van az egyik legjobb hatással az egészségünkre – ezt már nem egy tudományos vizsgálat igazolta. Beszélgess velük sokat, mesélj nekik régi családi történeteket. Időnként vidd el őket kirándulni, moziba, múzeumba. Az unokák személye, puszta jelenléte jó hatással van ránk, (nem kritizálnak bennünket, mindennek örülnek, feltétel nélkül szeretnek minket), nem szólva a tartalmas programokról, amiket együtt átélhetünk. Minden velük töltött idő boldogabbá és elégedettebbé tesz bennünket. Az unokák képesek feltölteni bennünket úgy, mint amikor mi töltjük fel lemerült telefonjainkat.
4. Menj társaságba
Még azzal is jót teszel, ha kimész a piacra az emberek közé, mert ez éppúgy társaságnak számít, mint egy szervezett ÖTYE-program. Ha túl sok időt töltesz a négy fal között saját magaddal, akkor nagyobb az esélye, hogy beszűkülsz, amit majd csak veszel észre utoljára. A kor előrehaladtával még inkább kell figyelni a társas viszonyainkra, mert a beszűkült, ingerszegény környezetben élő emberek könnyebben lesznek magányosak, érzik magukat feleslegnek, depressziósnak. Ezt elkerülendő, időnként emberekkel kell találkozni, vidám társaságba járni, és kerülni az olyan személyeket, akik rossz hatással vannak rád.
5. Meditálj, relaxálj
A heti rohanás után mindenképpen üresítsd ki az agyadat. Kezd azzal, hogy minden telefont kikapcsolsz, készíts magadnak egy kamillateát, helyezkedj el egy kényelmes fotelben, tedd fel a lábad, tegyél be a lejátszóba egy kellemes, léleknyugtató zenét. Ne tégy semmit! Csak ülj ott, és nézz magad elé anélkül, hogy bármit hasznosat tennél. Ha a látóteredben van a mosogató tele szennyes edényekkel, akkor tegyél magad mögé még egy párnát is, és helyezkedj el még kényelmesebben! Ha van kedved, akkor egy idő után hunyd le a szemed, és hagyd szabadon a gondolataidat, ameddig csak jól esik. Meditálj!
Kapcsold be hozzá ezt csodálatos a zenét: