Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója aggodalmát fejezte ki a mesterséges intelligencia jövőjével kapcsolatban.
„A mesterséges intelligencia területén elért gyors előrehaladások olyan választás elé állítanak minket, amely meghatározza az emberiség jövőjét. Egy olyan világban fogunk élni, ahol az Egyesült Államok és szövetségesei olyan technológiát fejlesztenek, amely a mesterséges intelligencia előnyeit globálisan terjeszti ki, valamint egy olyan autoriter világban, ahol azok a nemzetek, amelyek nem osztoznak az értékeinken, a mesterséges intelligenciát hatalmuk megszilárdítására és kiterjesztésére fogják használják?” – írja Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója és társalapítója egy nemrég megjelent véleménycikkben a The Washington Postban.
A „Ki fogja irányítani a mesterséges intelligencia jövőjét?” című cikkében az OpenAI vezérigazgatója úgy véli, hogy a világ a mesterséges intelligencia szempontjából válaszúthoz érkezett.
Altman rámutat, hogy az Egyesült Államok jelenleg előnyben van a mesterséges intelligencia fejlesztésében, de semmi sem garantálja, hogy az USA megőrzi ezt a pozíciót a jövőben.
Az autoriter kormányok világszerte hajlandóak hatalmas összegeket költeni, hogy csökkentsék a technológiai szakadékot az Egyesült Államok és maguk között. Altman emlékeztet arra, hogy a Kínai Népköztársaság célja, hogy 2030-ra vezető szerepet töltsön be a mesterséges intelligencia területén.
„Ha ezek az autoriter rezsimek sikeresen átveszik a vezetést a mesterséges intelligencia felett, akkor az amerikai és más nemzetek cégeit arra kényszeríthetik, hogy adatokat osszanak meg a felhasználóikról, és a technológiát arra is használhatják, hogy új módokat találjanak saját állampolgáraik megfigyelésére, illetve kibertámadásokat intézhetnek más országok ellen” – figyelmeztet Altman. Négy megoldást javasol ennek a forgatókönyvnek az elkerülésére.
Altman 4 mozzanatos megoldása a közelgő potenciális veszélyek hárítása érdekében
1. Először is, az amerikai mesterséges intelligencia iparának és vállalatainak szilárd biztonsági intézkedéseket kell kidolgozniuk annak érdekében, hogy Amerika a mesterséges intelligencia világvezetője maradjon.
2. Másodszor, az infrastruktúra sorsdöntő a mesterséges intelligencia esetében, jegyzi meg Altman. Azt mondja, hogy az amerikai döntéshozóknak együtt kell működniük a magánszektorral, hogy megépítsék a fizikai infrastruktúrát – az adatközpontoktól az erőművekig –, amely biztosítja a mesterséges intelligencia rendszerek működését.
„Egy olyan technológia születésének és fejlődésének vagyunk tanúi, amelyet ugyanolyan fontosnak tartok, mint az elektromosságot vagy az internetet. A mesterséges intelligencia egy új ipari alap fundamentuma lehet, amelyet észszerű lenne az országunknak elfogadnia” -mondja Altman.
3. „Harmadszor, koherens politikát kell kidolgoznunk a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kereskedelmi diplomáciára vonatkozóan, beleértve azt is, hogy az Egyesült Államok hogyan kívánja végrehajtani az exportellenőrzést és a külföldi befektetések szabályozását a mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztése terén” – mondja Altman.
4. Negyedszer, az Egyesült Államoknak új normákat kell kidolgoznia a mesterséges intelligencia fejlesztése és alkalmazása terén, különös tekintettel a biztonságra. Altman úgy véli, hogy a Globális Délnek (a harmadik világnak és a fejlődő országoknak) szerepet kell kapnia ebben, és ez folyamatos párbeszédet feltételez Kínával.
Altman szerint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség egyike lehet azoknak a modelleknek, amelyeket a világ vezetői használhatnak a mesterséges intelligencia szabályozására. Egy másik potenciális modell az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, amelyet az amerikai kormány hozott létre 1998-ban, kevesebb mint egy évtizeddel a Világháló létrehozása után, hogy szabványosítsa, hogyan navigálunk a digitális világban.
Végül, Sam Altman azt mondja, hogy „ha demokratikusabb világot szeretnénk, a történelem azt tanította eddig is nekünk, hogy az egyetlen lehetőségünk az, hogy stratégiát dolgozunk ki a mesterséges intelligencia terén”.