Menü Bezárás

Burgonyalé: 8 kevésbé ismert egészségünkre gyakorolt pozitív hatása!

A burgonya sokunk kedvenc étele, de a burgonyalé is kiválóan alkalmas a fogyasztásra, főleg, ha azt szeretnénk, hogy étrendünk a lehető legegészségesebb legyen. Bár a burgonyalé első hallásra nem tűnik olyan finomnak, nagyon gazdag vitaminokban és tápanyagokban.

Maga a burgonya lúgos jellegű, ezért csökkentheti a gyomor-nyelőcső refluxját és enyhítheti a gyomor több betegségét is. A burgonyalé ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, és természetes alternatívája lehet a kereskedelemben kapható tonizáló italoknak. Fedezzük fel a következőkben a burgonyalé legfontosabb egészségügyi előnyeit.

1. Sok C-vitamint tartalmaz

Meglepőnek tűnhet, de a burgonya az ajánlott napi C-vitamin több mint 100%-át tartalmazza. Ez a szervezet számára nélkülözhetetlen vitamin segíti a vas felszívódását és a kollagén képződését az erekben, az izmokban, a porcokban és a csontokban. Antioxidáns tulajdonságokkal is rendelkezik, és javíthatja a bőr tónusát, a gyulladás és a bőrirritáció csökkentésével, valamint a hiperpigmentált foltok csillapításával.

2. B-vitamin komplexet tartalmaz

Egy pohár burgonyalé az ajánlott napi tiamin (B1-vitamin) és niacin (B3-vitamin) csaknem 40%-át tartalmazza. Ezenkívül a burgonyalé gazdag riboflavinban, azaz B2- és B6-vitaminban is. A B-vitamin komplex létfontosságú a szervezet számára, támogatja a szénhidrátok glükózzá történő átalakításának folyamatát, ezáltal energiát termel. A B-vitamin felelős az idegrendszer és az agy megfelelő működéséért, támogatja a haj és a bőr egészségét, és hozzájárul a máj optimális működéséhez.

3. Káliumban gazdag

A burgonya nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, háromszor többet, mint egy közepes méretű narancs. Ez burgonyánként 1467 milligramm káliumot jelent, vagyis az ajánlott napi adag 31%. A kálium elektrolitként működik a testben, azaz segít a test folyadékszintjének szabályozásában és támogatja az izom működését. Az elektrolitok a vesék szövetségesei is, segítenek a vér szűrésében.

4. Vasat tartalmaz

A vas nagyon fontos a szervezet vitalitásának fenntartásához és a fáradtság csökkentéséhez. Ezenkívül a vas biztosítja a vörösvérsejtek egészségét és elősegíti az oxigén áramlását a szervezetben, az ereken keresztül. Napi egyetlen pohár burgonyalé a vasigény majdnem 14% -át teszi ki.

5. Kalciumot tartalmaz

Kalcium nélkül a vér nem képes koagulálni, ami gyengíti a fogakat és a csontokat. Naponta egy pohár burgonyalé az ajánlott napi kalciumadag majdnem 5%-nak felel meg.

6. Cinkben gazdag

Az immunrendszer egészségének fenntartása mellett, a cink elősegíti a sebgyógyulás felgyorsulását. Egy pohár burgonyalé körülbelül 1 milligramm cinket tartalmaz, ami a férfiak számára ajánlott napi adag majdnem 9% -a, a nők esetében pedig az ajánlott napi adag 11% -a.

7. K-vitaminban gazdag

A K-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, amely nélkülözhetetlen a vér egészségéhez és a csontritkulás megelőzéséhez. Ez is segíti a kalcium szállítását az egész testben. A nyers burgonya az ajánlott napi K-vitamin körülbelül 5%-át tartalmazza.

8. Antioxidánsokat tartalmaz

Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak számos betegség megelőzésében, a test gyulladásszintjének szabályozásával és az idő előtti öregedés megakadályozásával. A nyers burgonya sokféle antioxidánsban gazdag, amelyek különösen a héjában találhatóak és a karotinoidok családjába tartoznak. Ide tartozik a lutein, a zeaxanthin és a violaxanthin. A burgonyában található antioxidánsok mennyisége majdnem megegyezik a spenót és a kelbimbóban lévő mennyiséggel. Meg kell jegyezni, hogy a kék burgonyafajta a leggazdagabb antioxidánsokban.

Hogyan fogyasszuk a burgonya levet?

A burgonyalé reggel, éhgyomorra és napközben is fogyasztható. Ha gyomor-bélrendszeri problémákkal küzdünk, javasolt, hogy konzultáljunk orvosunkkal a burgonyalé fogyasztása előtt. Naponta egy pohár lé (250 ml-nek megfelelő) elegendő ahhoz, hogy a szükséges tápanyagokat megszerezzük a készítményből.

Hogyan készítsük el a burgonya levet?

A burgonya körülbelül 80 % vizet tartalmaz, így egy nagyobb, vagy két közepes burgonyából már kellő mennyiségű levet nyerhetünk ki. Először is alaposan meg kell tisztítania a burgonyát langyos vízzel. Bármilyen burgonyát választhatunk erre a célra, és alaposan mossuk meg őket szivaccsal vagy kefével, ami segít eltávolítani a növényvédő szerek nyomát a burgonya héjáról. Nagyon fontos, hogy ne hámozzuk meg, mert az antioxidánsokat a héja tartalmazza.

Miután jól megmostuk őket, minden burgonyát vágjunk csíkokra, ugyanúgy, mint amikor hasábburgonyát készítünk. Választhatjuk a facsarót, vagy a turmixgépet a lé előállításához.

A folyamat megkönnyítése érdekében a burgonyát esetleg le is reszelhetjük. Így gyorsabban kinyerjük a levét, anélkül, hogy túlterhelnénk a facsarót vagy turmixgépet. A burgonya levet frissen fogyasszuk el, mert ha nem, a tápanyagok, különösen a vitaminok és az antioxidánsok jó része elvész.

Ha nem szeretjük a nyers burgonya ízét, más zöldségeket is hozzáadhatunk a keverékhez, például sárgarépát, brokkolit, uborkát vagy a gyümölcsök közül az almát, körtét, mangót, szőlőt, epret vagy áfonyát. A burgonyalé egyéb szuper ételekkel is gazdagítható, például chia vagy akár lenmaggal.

Forrás: healthline.com Forrás