Menü Bezárás

Fogyassz még több karalábét szervezeted védelmében

A karalábé tartalmazza mindazokat a fontos anyagokat, melyekre szervezetednek egészséges működése fenntartása érdekében szüksége van. Fogyasztásának jelentősége van szervezetünk védelmében.

karalábé, fogyókúra, érelmeszesedés, hangulatjavító, stressz oldó, gyógynövények, vízhajtó, sejtanyagcsere, vérképző

A karalábé a káposztafélék családjának tagja. Lágy ízű, édeskés a ropogós gumója, nyersen és főtt állapotban egyaránt fogyasztható.

Felhasználási lehetősége nem annyira bőséges, mint maga a zöldség minősége. Nagy víztartalmú növény. A karalábé akkor a legértékesebb, ha friss és kisebb, mint az öklünk. Ha ezt a nagyságot meghaladja, már nem élvezhető, esetleg fás lehet. A korai karalábé nagyon hamar fásodik, de már vannak olyan fajok, melyek kora nyártól ellátnak bennünket friss ropogtatni valóval. Különböző színű változatainak íze megegyezik, belül mindegyik húsa fehér.

A karalábé értéke a zsengeségében van. Minél fiatalabb a növény, annál több vitamin és ásvány található benne.

A levelében található C-vitamin mennyisége megközelíti a paprika C-vitamin-tartalmát. Ennek ellenére a karalábé levelet csak elvétve használjuk fel élelmezésre.

Fontos ásványi anyaga a kálium, a szelén, a kalcium, a réz, a vas, a kén, a foszfor, a klór és a magnézium. A karalábé kálium tartalma a vért tisztítja.

Vitaminja az A-, B1-, B6-, C-, E-vitamin, folsav és pantoténsav. tartalma sem elhanyagolható.

Növényi rosttartalma karbantartja a bélműködést.

A karalábé főbb élettani hatásai

●   serkenti a sejtanyagcserét,

●   vérképző,

●   energiát, életerőt ad,

●   erősíti az immunrendszert, véd a fertőzésektől,

●   javítja a koncentrálóképességet,

●   frissít,

●   javítja az oxigénellátást,

●   javítja a sejtek légzését,

●   erősíti a szívműködést,

●   hangulatjavító,

●   stresszoldó,

●   fokozza a szervezetből a víz kiürülését,

●   segít a sikeres fogyókúrában,

●   véd az érelmeszesedéstől,

●   megköti a szabadgyököket.

Karalábé történelem

A karalábé évszázadok óta honos Közép-Európában.

Azon zöldségfélék közé tartozik, amelyek Európából kerültek az amerikai kontinensre.

Keresztezéssel jött létre a vadkáposztából és a vad fehérrépából. Magyar neve az írásos emlékekben először 1558-ban említett német “kohlrabi” átvételével alakult ki.

 A karalábé gyógyhatása

Gyógyhatását ugyan a vitamin- és ásványi anyag tartalmának köszönhetjük, de értékük növeléséhez hozzájárulnak a benne levő enzimek is, amelyek elősegítik az emésztést.

A karalábéban található nagymennyiségű kálium teszi lehetővé, hogy a tavaszi nagytakarításból alaposan kivegye a részét. A tél folyamán savasba hajló vért kiegyensúlyozza, lúgosabbá teszi. Ezzel válik lehetővé, hogy kissé felszabadul a máj is a teher alól és ellenállóbbá válik az egész test a tavaszi betegségekkel szemben.

A karalábéval sikeresen harcolhatunk olyan gyulladásos betegségekkel szemben, melyek leküzdéséhez antibiotikum szükséges.

A karalábéban található A-vitamin jótékonyan hat a légzőszervi nyálkahártyára és az allergikus megbetegedésekre.

Segíti a cukorbetegségből nehezen gyógyuló sebek beforrását. A kálium és a kén enzimje valamint a C- és az A-vitamin találkozása olyan erős antibiotikum hatást vált ki a szervezetben, amely sikeresen és folyamatosan hajtja ki a fertőző baktériumokat.

 Intelmek a karalábé fogyasztásával kapcsolatban!

Vigyázat: a karalábé nitrátot tartalmazhat, ezért a főtt karalábét sose melegítsük újra!