Jobb, ha tudod, ez a 7 tünet gluténérzékenységre utal!
A glutént csendes gyilkosként is szokták emlegetni, hiszen a gyulladási folyamat beindítása és fenntartása által alattomosan rombolja a testet. Azok akik gluténintoleranciában szenvednek, egyáltalán nem fogyaszthatnak glutén tartalmú élelmiszereket.
A diétás életmódot betartani nem könnyű, de nem is lehetetlen. Ha valaki az alábbi tüneteket észleli magán, mindenképp keressen fel egy szakembert a pontos diagnózis felállítása érdekében.
1. Emésztési problémák
Ha gyakran küzdesz hányingerrel, puffadással, étvágytalansággal, székrekedéssel, hasfájással, akkor lehetséges, hogy a glutén tartalmú élelmiszerek a hibásak. A világ lakosságának 10-15% irritábilis bélszindrómával küzd, ez a betegség pedig olyan személyeknél alakul ki, akik érzékenyek a gluténra.
2. Hirtelen súlyváltozás
A gluténérzékenység hirtelen elhízást, de fogyást is eredményezhet. A felborult anyagcsere és az állandó gyulladások miatt az érintettek megmagyarázhatatlan súlyingadozással szembesülnek.
3. A hormonális egyensúly megbomlása
Közvetlen összefüggés van a hormonális rendellenességek és a gluténintolerancia között, ennek következtében az alváshiánytól a menstruációs ciklus felborulásáig számos problémával kell számoljanak az érintettek. A gluténintolerancia a legnagyobb problémát a pubertás korban, a várandós nőknél, vagy a menopauza idején okozhatja.
4. Idegrendszeri problémák
A koncentrációs képesség csökkenése, depressziós tünetek, szorongás, álmatlanság, állandó fáradtság, ingerlékenység jellemezheti azokat a személyeket, akik gluténintoleranciával küzdenek. Egy nemrég közzétett tanulmány szerint a gluténintoleranciában szenvedő emberek hajlamosabbak a migrénes fejfájásra. A glutén tartalmú élelmiszerek elfogyasztása után kb. fél órával fejfájás alakulhat ki.
5. Fogproblémák
A gluténintoleranciában szenvedő személyek esetében az ásványi anyagok, mint például a kalcium kevésbé szívódnak fel. Ennek következtében különböző fogproblémák, mint a szuvasodás, nyálkahártya problémák, afták, fekélyek, fogínyproblémák, fogérzékenység alakulhat ki. Ha megfelelően ápolod a fogaid, és mégis problémákkal küzdesz, lehetséges, hogy gluténintoleranciával kell szembenézned.
6.Vashiány, vérszegénység
Fáradtság, gyengeség, aluszékonyság, sápadtság, fejfájás, bőrfájdalom, nyálkahártya-, és ízületi gyulladás jellemzi a vashiányos állapotot, mely a gluténintolerancia jele is lehet. A betegség következtében a vas nem tud megfelelően felszívódni, ezért alakul ki a hiányállapot.
7. Autoimmun betegségek
Sok gluténintoleranciás ember szenved különböző autoimmun betegségtől. A gluténintolerancia is egy autoimmun betegség, az immunrendszer a saját sejtjeit támadja meg, miután a glutén bejut a szervezetbe.
Mit kell tenned, ha a fenti tüneteket észleled magadon?
1. Fordulj szakemberhez egy gluténteszt elvégzése érdekében. A teszt előtt iktasd ki az étrendedből a glutén tartalmú élelmiszereket, mivel ezek befolyásolhatják a teszt pontosságát.
2. Iktasd ki a gluténtartalmú élelmiszereket az étrendedből. Ilyen a:
- búza;
- rozs;
- liszt;
- búzadara;
Mindig ellenőrizd az élelmiszerek címkéjét, csak azokat fogyaszd, amelyek gluténmentesek.